28.03.2020
W związku z trwającą w Polsce epidemią COVID-19, zamknięcie żłobków, przeszkoli i szkół, zmusiło wielu rodziców do pozostania w domu ze swoimi pociechami. Co robić, aby uniknąć nudy? Oto 12 pomysłów na zabawy z dziećmi.
Z uwagi na panującą w kraju sytuację, wycieczka na plac zabaw oraz spacery w miejsca publiczne to kiepskie pomysły na wspólne spędzanie czasu. Zostań w domu z dzieckiem, wyłącz telewizor, odłóż w kąt tablet i podaruj maluchowi swoją uwagę. Zwłaszcza, jeśli na co dzień nie masz zbyt wiele czasu, aby razem się pobawić.
1. Wspólne gotowanie
Przedszkolak może być świetnym pomocnikiem w kuchni. Zaproponuj ugotowanie razem obiadu, upieczenie ciastek czy pizzy. Zobaczysz, że Twoja pociecha będzie zachwycona. Czy będzie potem więcej sprzątania? Na pewno. Jednak pichcenie zajmie Wam trochę czasu, a wspólne porządkowanie po „kuchennych rewolucjach” również może być formą wspólnego spędzenia czasu.
2. Planszówki i puzzle
Pomysł mało wyszukany, ale… zawsze się sprawdza. Zwłaszcza jeśli na półkach w pokoju Twojego dziecka znajdują się gry i układanki, których dawno nie braliście pod uwagę w codziennych zabawach. Teraz macie okazję na ich „odkurzenie” – po dłuższym czasie zapomnienia, znów mogą okazać się atrakcyjne.
3. Ćwiczenie matematyki
Jeśli w domu masz przedszkolaka – debiutanta, przy tej zabawie będzie on potrzebował odrobinę więcej pomocy, niż starszy szkrab. Ale warto spróbować. Grajcie w dowolną grę planszową dwoma kostkami. Na liczydle wspólnie sumujcie ilość oczek – wynik wskaże, o ile pól trzeba przesunąć pionek.
4. Stwórzcie własną grę planszową
Nie musi być skomplikowana. Na podłodze umieśćcie koło siebie kartki papieru z zadaniami – im więcej tym lepiej. Mogą to być np. polecenia: „wykonaj 10 przysiadów”, „zaśpiewaj piosenkę”, „naśladuj ulubione zwierzątko”, „stań na jednej nodze” itp. Przygotujcie pionki oraz kostkę do gry. Nieparzyste cyfry – idziecie do przodu, parzyste – cofacie się. Po dojściu na dane pole, należy wykonać polecenie z kartki, na której stoi pionek.
5. Co jest w środku?
Do worka włóż kilka niewielkich przedmiotów. Może to być np. klucz, miś, plastikowa łyżka, ubranko dla lalki, samochodzik. Dziecko ma zawiązane oczy i na podstawie dotyku ma odgadnąć, co trzyma w ręku. Jeśli sobie nie radzi, można mu podpowiedzieć np. do czego służy dany przedmiot.
6. Ciepło-zimno
Znasz tę zabawę z dzieciństwa? Ona jest ponadczasowa i zazwyczaj maluchy chętnie się w nią bawią. Chowasz jakiś przedmiot w pokoju (np. w szafce, szufladzie za zasłoną), a dziecko na podstawie Twoich wskazówek ma go odszukać. „Ciepło” – maluch zbliża się do ukrytego przedmiotu. Komenda „zimno” oznacza, że szkrab oddala się od niego. Następnie zamieniacie się rolami: dziecko chowa rzecz w pokoju, Ty szukasz.
7. Zabawy plastyczne
Zazwyczaj dzieci chętnie spędzają czas rysując lub kolorując. Możecie wspólnie zrobić laurkę dla babci czy obrazek, który potem wstawicie do ramki. Konkurs na najładniejszego ludzika z plasteliny? Wspólne „gotowanie” przy pomocy zestawu do lepienia z modeliny? Pomysłów jest wiele, wszystko zależy od Waszej kreatywności.
8. Domowy fitness
Dzieci uwielbiają się ruszać. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się zorganizowanie wspólnego treningu. Na zmianę proponujecie ćwiczenia. Mogą to być przysiady, podskoki, turlanie, pajacyki itp.
9. Kalambury
Świetna zabawa, zwłaszcza dla starszych przedszkolaków. Przy pomocy gestów należy pokazać np. jakieś zwierzątko, tytuł bajki, czy postać z kreskówki.
10. Czytanie
O korzyściach tej formy spędzania czasu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wspólne czytanie rozwija wyobraźnię dziecka, wspiera jego rozwój emocjonalny i społeczny. Dodatkowo maluch poszerza swoje słownictwo oraz wiedzę.
11. Zabawa w teatr
Możecie spróbować odtworzyć ulubioną bajkę lub wymyślić nową historię. Warto zadbać o to, by dziecko w tej zabawie było przewodnikiem – pozwól mu na wdrażanie własnych pomysłów i zachęć do inicjowania nowych scenariuszy.
12. Budowanie z kolców
Zabawa w tworzenie nowych konstrukcji (wież, domów, ogrodzeń) świetnie rozwija wyobraźnię oraz logiczne i przestrzenne myślenie dziecka. Uczy cierpliwości oraz trenuje koncentrację.