Zmęczenie i senność w pierwszym trymestrze ciąży

14.06.2020
Zawsze pełna energii i wigoru, w pierwszym okresie ciąży opadasz z sił. W dodatku cały czas chce Ci się spać. Czy to normalne? Tak! Podpowiadamy, jak przetrwać tę mało komfortową, typową w pierwszym trymestrze ciąży przypadłość.

Senność i zmęczenie w ciąży dotyka niemal każdą przyszłą mamę. Dowiedz się, z czego to wynika i jak radzić sobie ze spadkiem formy w początkowym okresie ciąży.

Zmęczenie w ciąży – przyczyny

Za senność i brak energii u przyszłych mam odpowiedzialne są głównie hormony. To one ponoszą winę za większość nieprzyjemnych, ciążowych dolegliwości. Na początku ciąży, wzrastający poziom progesteronu przyczynia się do ciągłego uczucia zmęczenia i senności. Pamiętaj, że teraz Twój organizm pracuje na podwyższonych obrotach. Produkuje więcej krwi, a poziom cukru oraz ciśnienie spadają. To wszystko wpływa na Twoje kiepskie samopoczucie. Dobra informacja to taka, że osłabienie i poczucie zmęczenia prawdopodobnie miną wraz z końcem pierwszego trymestru.

Odpoczywaj

W czasie dziewięciu miesięcy oczekiwań na dziecko, jedną z najważniejszych rzeczy, o którą musisz zadbać, to wypoczynek.

  • Jeśli pracujesz, kładź się wcześniej, tak aby sen trwał minimum 9 godzin. Pamiętaj o jego odpowiedniej higienie: przed położeniem się do łóżka, porządnie wywietrz sypialnię.
  • W ciągu dnia, kiedy poczujesz się wyjątkowo zmęczona, wyjdź wcześniej z pracy. Rozważ możliwość kilkudniowego urlopu czy zwolnienia lekarskiego. Pamiętaj, nie praca, a dziecko jest teraz najważniejsze.
  • Gdy masz taką możliwość, ucinaj sobie krótkie drzemki – nawet taka 15 minutowa zregeneruje Twój organizm.
  • Podczas pierwszego okresu ciąży nie planuj akcji typu: wielkie sprzątanie czy intensywna jazda na rowerze. O pomoc w codziennych obowiązkach poproś partnera, mamę czy kogoś z najbliższego otoczenia.

Spaceruj

Sprawdzonym sposobem na osłabienie w ciąży jest umiarkowana aktywność fizyczna. Spaceruj na świeżym powietrzu, dzięki temu dotlenisz organizm. Tempo marszu dostosuj do swojej kondycji i samopoczucia. Regularny ruch przyczynia się sprawniejszego funkcjonowania układu oddechowego i krążenia.

Zadbaj o swój jadłospis

Uczucie ciągłego zmęczenia i senności może być spotęgowane przez nieodpowiednią dietę. Niedobór witamin czy minerałów wpływa na kiepskie samopoczucie. Dlatego pamiętaj, aby Twoje posiłki były zbilansowane i lekkostrawne. Dbaj, aby na talerzu znalazły się produkty bogate w białko i węglowodany złożone. Postaw na dużą ilość warzyw. Postaraj się spożywać w ciągu dnia kilka mniejszych posiłków. Aby pobudzić organizm, pij zieloną herbatę. Zawarta w niej teina poprawia koncentrację oraz dodaje energii.

 

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.