Złamanie nogi – pierwsza pomoc

Wakacje to nie tylko błogie lenistwo i wylegiwanie się na plaży. Wiele osób lubi spędzać ten czas aktywnie. Jazda na rowerze, jazda na rolkach, gra w piłkę nożną czy siatkową – to tylko niektóre dyscypliny sportowe, które oprócz dobrej zabawy, niosą ze sobą ryzyko kontuzji. Czy wiesz jak postępować w przypadku złamania nogi?

Złamanie kończyny dolnej to nieprzyjemny i bardzo uciążliwy uraz. Utrudnia funkcjonowanie, wymaga długiego leczenia i rehabilitacji. Jakość pierwszej pomocy, którą otrzymuje poszkodowany, często decyduje o powikłaniach pourazowych.

Złamanie zamknięte, złamanie otwarte

Złamanie nogi to przerwanie tkanki kostnej w obrębie kończyny dolnej. Dzieje się tak, kiedy siły oddziałujące na strukturę kości przekraczają granicę jej wytrzymałości. Ze złamaniem zamkniętym mamy do czynienia, kiedy kość nie naruszyła ciągłości tkanek skórnych. Jeśli natomiast przebiła je, wtedy mówimy o złamaniu otwartym – oprócz wystającej kości, u kontuzjowanego pojawia się krwawienie, czasami krwotok. W obu przypadkach, poszkodowany odczuwa silne dolegliwości bólowe, noga zazwyczaj jest zniekształcona. Może się zdarzyć, że Pacjent straci przytomność.

Złamanie nogi – pierwsza pomoc

Zanim chory trafi do lekarza, konieczne jest udzielenie mu pierwszej pomocy:

  • Sprawdź bezpieczeństwo i zachowaj spokój.
  • Poproś kogoś o wezwanie służb ratunkowych i przystąp do udzielenia pomocy rannemu. Jeśli nikogo nie ma w pobliżu, wezwij pomoc samodzielnie.
  • Sprawdź stan poszkodowanego. Jeśli nie oddycha, podejmij czynności resuscytacyjne.
  • Jeśli stan kontuzjowanego jest dobry, a problemem jest jedynie złamana noga, uspokój chorego. Unieruchom kończynę w obrębie złamanej kości i dwóch sąsiadujących stawów – w ten sposób ograniczysz ruch, mogący spowodować dalsze przemieszanie kości. Noga powinna zostać unieruchomiona w pozycji, w której trzymają ją chory. Do usztywnienia kończyny możesz użyć narty, deski( lub innego sztywnego przedmiotu) oraz elastycznego bandaża, paska czy sznurka. Pamiętaj! Przedmiot należy dopasować do uszkodzonej kończyny, nigdy odwrotnie!
  • W przypadku złamania otartego – ranę zabezpiecz jałowym opatrunkiem. Nie próbuj wpychać kości w głąb. Jeśli obserwujesz krwotok, załóż opatrunek uciskowy.
  • Nie podawaj choremu jedzenia oraz płynów.
  • Czekaj na przyjazd służb ratunkowych.

 

Czytaj również:

Skręcenie stawu skokowego – pierwsza pomoc

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji:  08.10.2023