W Twoim domu mieszka czworonożny, merdający ogonem pupil? Świetnie, ponieważ pies, zgodnie z tym co głosi znane powiedzenie, to najlepszy przyjaciel człowieka. Czy wiesz, jakie zdrowotne korzyści z posiadania psa czerpią jego właściciele? Poznaj zalety dzielenia życia z czworonogiem.
Psy kochają nas bez względu na nasz kolor skóry, status społeczny czy miejsce pracy. Jeśli o nie dbamy i spełniamy podstawowe potrzeby, odpłacają nam się wielkim sercem, oddaniem i bezwzględnym zaufaniem.
Pies to obowiązek
Oczywistym jest fakt, że posiadanie czworonoga wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale również z obowiązkami i odpowiedzialnością. Pies jest żywą istotą, która wymaga odpowiedniego karmienia, pojenia i regularnych spacerów. Trzeba chodzić z nim do weterynarza, zabezpieczać przed atakiem kleszczy. Niektóre psy wymagają częstego czesania oraz obcinania rosnących włosów. Nie wszystkie nadają się do mieszkania z małymi dziećmi, niektóre z nich absolutnie nie mogą mieszkać w najlepszej nawet budzie. Są psy, które fatalnie znoszą samotność i nie należy zostawiać ich na dłuższy czas w domu. Zanim zaprosimy pupila do naszego mieszkania, trzeba przemyśleć kwestię wakacji – pod czyją opiekę oddamy czworonoga na czas naszego urlopu?
Jak wiadomo, każda rasa jest inna, dlatego przed sprowadzeniem psa do domu warto wiedzieć czego potrzebuje, by być szczęśliwym. Jeśli odpowiedzialnie podejdziemy do tematu i zaopiekujemy się pupilem należycie, odda nam on całe serce.
Zdrowotne korzyści z posiadania psa
Prawdą jest, że istnieją ogromne plusy, wynikające ze „związku” z pupilem.
Posiadanie psa wiąże się z koniecznością wychodzenia na regularne spacery. Nawet jeśli posiadamy dom z ogrodem, w którym zwierzę ma możliwość załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, pies do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużo ruchu i doznań, związanych choćby z nowymi zapachami. Spacery, zwłaszcza te w szybszym tempie, pozytywnie wpływają na kondycję naszego serca oraz układu oddechowego. Spacerując regularnie, wzmacniamy mięśnie i dotleniamy organizm, co wiąże się z szeregiem korzyści dla naszego zdrowia.
Posiadanie psa bardzo dobrze wpływa na psychikę. Dogoterapia (zwana inaczej kynoterapią) często wspomaga proces leczenia zaburzeń związanych z trudnościami emocjonalnymi, depresją, problemami w nauce czy nadpobudliwością psychoruchową u dzieci.
Obcując na co dzień z psem, jesteśmy spokojniejsi, bardziej zrelaksowani i mniej zestresowani. Sprawując opiekę nad czworonogiem choć na chwilę odciągamy myśli od codziennych kłopotów. To wszystko sprawia, że jesteśmy … zdrowsi. Nie od dziś wiadomo przecież, że stres jest przyczyną wielu różnych, często zagrażających życiu chorób.
Czytaj również:
Stretching – dlaczego warto się rozciągać?
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 21.08.2022