Nie każdy lubi intensywny wysiłek, związany z bieganiem, jazdą na rowerze czy ćwiczeniami na siłowni. Dla mniej aktywnych osób, idealnym rozwiązaniem są regularne spacery. Zgodnie z badaniami WHO, należy wykonać 10.000 kroków dziennie, aby utrzymać dobrą kondycję i samopoczucie.
O tym, że ruch pozytywnie wpływa na nasz organizm, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Jeśli szukasz formy aktywności fizycznej, niewymagającej formy maratończyka, postaw na spacery. Już Hipokrates mawiał: „Chodzenie jest dla człowieka najlepszym lekarstwem”. I nie mylił się! Badania naukowe dowodzą, że codzienne maszerowanie pozytywnie wpływa na witalność organizmu oraz dobrą kondycję psychiczną. Z parasolem czy zimową czapką – spacer jest świetnym, darmowym i bardzo przyjemnym lekiem na wiele chorób!
Zalety regularnego spacerowania
Chodzenie to aktywność dla każdego. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, co do wieku, sprawności czy zasobności portfela. Najbardziej wskazane jest osobom, które miały długą przerwę w aktywności fizycznej. Podczas maszerowania przede wszystkim dotleniasz organizm. Dzięki temu poprawiasz nie tylko swoje zdolności intelektualne, pamięć i koncentrację. Wzmacniasz również kondycję serca, układu nerwowego i oddechowego. Masz problemy z wagą? Spacer żwawym krokiem podkręca metabolizm, dzięki czemu efektywnie spalasz tkankę tłuszczową. Chodzenie na świeżym powietrzu polepsza również samopoczucie – wszystko dzięki wydzielanym endorfinom oraz serotoninie. Maszerowanie wzmacnia także układ kostny. Wystarczy codziennie pochodzić, by zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Jeśli masz problemy gastryczne (związane np. z regularnym wypróżnianiem się), spacery pomogą wyregulować pracę jelit. Dzięki chodzeniu po świeżym powietrzu, wspierasz również układ odpornościowy oraz zwiększasz wydzielanie witaminy D, odpowiedzialnej za mocne kości i zęby.
Jak spacerować?
Nigdy nie jest za późno, aby zacząć aktywność! Nawet jeśli jesteś osobą przyzwyczajoną do siedzącego trybu życia, warto spróbować. Oto kilka zasad, którymi możesz się kierować:
- Zaopatrz się w odpowiednie ubranie. Podstawa to wygodne buty na płaskiej, elastycznej podeszwie. Nie zapomnij zabrać ze sobą butelkę z wodą mineralną.
- Spacerować można o każdej porze roku i dnia. Pamiętaj jednak, że ruch na świeżym powietrzu w słoneczny dzień spowoduje większe wydzielanie witaminy D w Twoim organizmie.
- Postaraj się spacerować codziennie; jeśli nie masz takiej możliwości, poświęć na chodzenie 20-30 minut 3-4 razy w tygodniu.
- Jeśli zależy Ci na efektywnym spalaniu kalorii, maszeruj żwawym krokiem.
- Postaw na trening interwałowy – podczas spaceru zmieniaj tempo. Zacznij powoli, po czym przyspiesz, aby przez około minutę iść dość szybko. Taki trening poprawi poziom sprawności jeszcze bardziej niż spacer w stałym tempie. Jeśli Ci to nie odpowiada, intensywność marszu reguluj samodzielnie, dostosowując go do własnych potrzeb.
- Oddychaj głęboko – wdychaj powietrze nosem, wydychaj ustami.
Spacer nie musi być nudny
Codzienne chodzenie można łączyć z innymi aktywnościami. Jeśli masz ochotę, spaceruj z przyjaciółmi, jeśli potrzebujesz spokoju, maszeruj w pojedynkę. Masz psa? Połącz przyjemne z pożytecznym – Twój pupil będzie szczęśliwy, a Ty zyskasz świetnego kompana. Wybierając się na pieszą wycieczkę, możesz zaopatrzyć się w słuchawki – dzięki nim będziesz mieć możliwość słuchania ulubionej muzyki, radia lub uczenia się języka obcego. Postaraj się zmieniać trasę spacerów. Odkrywaj uroki miasta, innym razem idź się do parku czy lasu. Korzystaj z każdej okazji, aby zrobić kolejne kroki – wybierz schody zamiast windy, wysiądź dwa przystanki wcześniej w drodze do pracy, na zakupy wybierz się pieszo zamiast samochodem.
Marsz na spacer!
Większość chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, nadciśnienie, miażdżyca czy choroby nowotworowe, to w przeważającej mierze skutki niehigienicznego trybu życia. Jak widzisz, regularne spacery to jeden z najbardziej prostych sposobów dbania o własne zdrowie. Nie wymagają ani morderczego wysiłku, ani nakładów finansowych, ani obecności trenera. Podczas marszu nie obowiązują Cię żadne schematy treningowe, z nikim nie musisz konkurować. Od kiedy zaczynasz?
Czytaj również:
Bulimia – przyczyny, objawy leczenie
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 09.09.2023