Zajady w kącikach ust przyczyny

Zajady w kącikach ust – przyczyny i leczenie

Bolesne i nieestetyczne czerwone pęknięcia w kącikach ust to dość powszechna dolegliwość. Jakie są jej przyczyny? Przeczytaj, jak leczyć zajady.

Pękające i piekące zajady mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Początkowo, w kącikach ust występuje charakterystyczne zaczerwienienie, skóra w tym miejscu staje się mocno przesuszona, po czym dochodzi do jej pęknięcia. Pojawia się strupek lub biały nalot. Zapalenie kącików ust może mieć charakter ostry lub przewlekły i niestety wykazuje tendencję do nawracania. Zajady utrzymują się od kilku dni do kilku tygodni, skutecznie utrudniając mówienie, ziewanie i spożywanie pokarmów.

Zajady – przyczyny

Znalezienie przyczyny pojawiających się zajadów nie tylko ułatwi skuteczne ich leczenie, ale również ograniczy prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnego „rzutu” choroby. Zapalenie kącików ust to często skutek niedoboru witaminy B12 w organizmie. Bywa, że pęknięcia powstają w wyniku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej – w tym drugim przypadku do zakażenia drożdżakami może dojść np. po przeprowadzonej antybiotykoterapii. Zajady mogą również pojawić się w momencie spadku odporności czy podrażnienia śluzówek wokół jamy ustnej. Czynnikami sprzyjającymi pojawianiu się bolesnych pęknięć w kącikach ust jest również otyłość, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, zaburzenia trawienia, nawyk oblizywania ust czy przewlekły stres i przemęczenie. Zajady mogą pojawić się również u osób z wadami zgryzu oraz źle dopasowanymi protezami.

Zajady – leczenie

Zajady najczęściej leczy się przy pomocy preparatów, często dostępnych bez recepty. Zwykle zawierają one witaminę B12, działają antyseptycznie, regenerująco, uśmierzają swędzenie i pieczenie skóry. W aptekach dostępne są kremy z hydrokortyzonem, maści antybiotykowe, cynkowe lub przeciwgrzybicze (np. na bazie klotrymazolu). W trakcie leczenia dobrze jest ograniczyć nadmierne spożycie kawy, która konsumowana w dużej ilości wypłukuje składniki mineralne. Dobrze również zrezygnować z pikantnych potraw, które dodatkowo mogą podrażnić bolesne pęknięcia. Do diety warto włączyć przetwory mleczne z żywymi kulturami bakterii (kefiry, jogurty), czosnek oraz produkty bogate w witaminę B oraz C.
Jeśli zmiany nie znikają, warto udać się do specjalisty. Nieleczone zajady mogą prowadzić bowiem do stanu zapalnego błony śluzowej jamy ustnej.

Czytaj również:

 Probiotyki a prebiotyki

Chorujesz? Język prawdę Ci powie…

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 18.06.2022