Zadbaj o odpowiednie nawadnianie organizmu

21.06.2020

Woda stanowi ponad połowę obojętności naszego ciała. Każda komórka organizmu, by sprawnie funkcjonować, musi otrzymać jej odpowiednią ilość. Już przy ubytku wody na poziomie 1-2% odczuwamy silne pragnienie. Jeśli szybko nie wyrównamy jej niedoboru, organizm zaczyna szwankować: pojawia się ból głowy, tracimy apetyt, jesteśmy zmęczeni. Dlatego nie zapominaj o regularnym przyjmowaniu płynów. Zwłaszcza w letnie, upalne dni.

Woda jest odpowiedzialna za prawidłowy przebieg wielu procesów w ciele człowieka. Bierze udział między innymi w transporcie tlenu oraz składników odżywczych, usuwa toksyny, reguluje temperaturę ciała, wspomaga proces wchłaniania w jelitach. Jednym słowem, jest niezbędna do życia. Organizm ludzki nie potrafi jej magazynować w większych ilościach, dlatego nie dopuszczaj do sytuacji, w której tracisz więcej płynów, niż przyjmujesz.

Kiedy tracisz wodę?

Każdego dnia, woda wydalana jest z organizmu wraz z moczem, stolcem, potem i oddechem. Jeśli męczą Cię wymioty czy biegunka, intensywnie trenujesz lub przebywasz na słońcu dłuższy czas, tracisz jej znacznie więcej.

Jak nawadniać organizm?

Ilość wody, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania, jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników, takich jak np. poziom aktywności fizycznej, klimat, stan chorobowy, wiek czy rodzaj stosowanej diety. Przyjmuje się jednak, że osoba dorosła powinna spożywać dziennie około 1,5 -2l płynów. Najlepiej pić czystą wodę, małymi porcjami, rozłożonymi w czasie (jeśli jednorazowo wypijesz jej zbyt dużo, zostanie szybko z organizmu wydalona). Pamiętaj, że alkohol nie jest dobrym sposobem na uzupełnianie płynów – jego nadmierne spożycie prowadzi wręcz do niedoborów wody, a kac oznacza już odwodnienie organizmu. Co z kawą czy czarną herbatą? Działają moczopędnie, a więc sprzyjają wydalaniu płynów. Nie trzeba jednak z nich całkowicie rezygnować, choć tę drugą warto zastąpić np. herbatą białą, zieloną czy owocową.

Inne źródła wody

Nawodnienie organizmu zagwarantują nie tylko napoje, ale również spożywane pokarmy. Doskonałą, nawilżającą przekąskę stanowią owoce i warzywa, takie jak np. jagody, melony, pomarańcze, marchew, sałata czy kapusta.

 

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.