Wysypka skórna a koronawirus

Wysypka skórna a koronawirus

Wysypka skórna może być jednym z objawów zakażenia koronawirusem SARS CoV-2. Nie pojawia się tak często jak osłabienie, gorączka czy kaszel, ale niektóre badania donoszą, że symptom ten dotyka nawet około 20% osób, chorujących na COVID-19.

Bywa, że wysypka jest jedynym objawem zakażenia koronawirusem, dlatego powinniśmy zachować czujność. W przypadku pojawienia się zmian na skórze, należy poddać się izolacji i natychmiast skontaktować się z lekarzem, zgłaszając swoje dolegliwości telefonicznie. Wysypka powinna wzbudzić niepokój szczególnie u osób, które nigdy wcześniej nie miały problemów skórnych.

Wysypka przy COVID-19

Zmiany skórne związane z zakażeniem SARS CoV-2 mogą przybrać różną postać. Na skórze może pojawić się np. pokrzywka.  Powoduje wtedy dyskomfort, ponieważ wypukle grudki zwykle są swędzące. Mogą pojawić się na dowolnej części ciała, nie tylko w pierwszej fazie infekcji ale również na jej zakończenie. Skutecznie znikają po podaniu leków antyhistaminowych.
Wysypka rumieniowo – grudkowa lub rumieniowo pęcherzykowa objawia się czerwonymi, niewielkimi guzkami zwykle na łokciach, kolanach, grzbietach stóp oraz dłoniach, choć może wystąpić również na innych częściach ciała. Z kolei siność siateczkowata występuje dość rzadko (głównie u osób w podeszłym wieku) i objawia się czerwono-sinymi plamami na skórze, które przypominają siateczkę. Najczęściej świadczy ona o zaburzeniach w krążeniu krwi.

Wysypka przy COVID-19 i palce covidowe

Jednym z objawów zakażenia koronawirusem są zmiany na palcach, przypominające odmrożenia. Są to tzw. palce covidowe, o których więcej można przeczytać w artykule: Covidowe palce – objaw zakażenia koronawirusem.

Przeczytaj także:

Ile trwa utrata węchu i smaku przy koronawirusie?

Ile trwa temperatura przy COVID-19?

Ból gardła a COVID-19

Powikłania po COVID-19: jakie badania należy zrobić?

 

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 27.12.2020