wysypka a omikron

Wysypka a koronawirus Omikron

W Polsce zmarło już ponad 100 tys. osób, zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Rozprzestrzeniający się obecnie w ekspresowym tempie wariant Omikron może objawiać się wysypką skórną. Nie lekceważ tego symptomu i w razie pojawiających się zmian skórnych skontaktuj się z lekarzem.

Omikron dominuje już w wielu krajach, a liczba zakażonych tą mutacją koronawirusa stale rośnie. Ostatnio, do listy objawów infekcji tym właśnie wariantem SARS-CoV-2, lekarze dołączyli wysypkę skórną, pojawiającą się przede wszystkim u dzieci. Co powinno nas zaniepokoić?

Wariant Omikron: typowe objawy

Symptomy zakażenia Omikronem to przede wszystkim podwyższona temperatura ciała, osłabienie, nocne poty, ból głowy i mięśni, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka / wymioty), kaszel, katar oraz ból gardła.

Omikron  – wysypka skórna u dzieci i młodzieży

Coraz częściej mówi się o mniej typowym symptomie Omikronu – wysypce skórnej, która pojawia się głównie u dzieci i młodzieży.

Wysypka to najczęściej odpowiedź układu immunologicznego na obecność wirusa w organizmie. Wówczas na skórze chorego pojawiają się pęcherzyki przypominające pokrzywkę, potówkę lub ospę wietrzną. Bywa, że są one pierwszym, a nierzadko jedynym objawem COVID-19 u nieletnich. Coraz częściej słyszy się również o  tzw. „covidowych palcach”. Lekarze opisują ten objaw zakażenia SARS-CoV-2 jako czerwone lub fioletowe, nieregularne zmiany na palcach u rąk czy stóp (przypominające odmrożenie), którym z czasem mogą towarzyszyć pęcherze, opuchlizna oraz owrzodzenia.

Czytaj również: Czy katar jest objawem COVID – 19?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 16.01.2022