Wypadanie włosów  – przyczyny

Dorosły człowiek ma na głowie przeciętnie od 100 do około 150 tysięcy włosów.  Ich utrata jest zjawiskiem naturalnym, związanym z cyklem życia. Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów?

Gęsta i lśniąca czupryna to niewątpliwie istotny element wyglądu. Mając ładną fryzurę, czujemy się atrakcyjni i zadbani. Nic dziwnego zatem, że wypadające włosy często spędzają nam sen z powiek. Kiedy powinniśmy się martwić?

Cykl życia włosa

Pojedynczy mieszek włosowy na głowie produkuje w ciągu życia około 20-30 włosów. Włos rośnie przez kilka lat, a następnie wypada, robiąc miejsce kolejnemu. Przypatrując się temu dokładniej, można zauważyć, że cykl życia włosa składa się z trzech etapów.

Pierwszy z nich to okres wzrostu (anagen), trwa około 3-6 lat i dotyczy około 80% włosów, znajdujących się na głowie. W tej fazie, włosy rosną szybko, bo około 1 cm na miesiąc.

W dalszej kolejności pojawia się faza przejściowa inwolucji (katagen), która trwa krótko: od około 2 do 4 tygodni. W tej fazie komórki włosa zaczynają obumierać, w konsekwencji czego dochodzi do utraty zakotwiczenia włosa w skórze.

Kolejną fazą jest stan spoczynku (telogen), czyli czas od dwóch do trzech miesięcy, kiedy oddzielona od korzenia brodawka jest w stanie spoczynku, a jednocześnie przygotowuje się do produkcji nowego włosa.

Cykl życia włosów nie synchronizuje się, dlatego nie wypadają one w jednym czasie. W ciągu jednego dnia tracimy około 50-100 włosów. Jeśli jest to większa ilość, należy się temu bacznie przyjrzeć i zasięgnąć porady specjalisty.

Wypadanie włosów  – przyczyny

Oto najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów:

 • Łysienie androgenowe
  To najczęstsza przyczyna wypadania włosów. Związana jest z uwarunkowaniami genetycznymi i hiperandrogenizmem.
 • Problemy z tarczycą
  Choroby tarczycy niestety przyczyniają się do zaburzeń hormonalnych organizmu, a te z kolei znacząco wpływają na przerzedzenie włosów.
 • Stres
  Przewlekłe stany stresowe wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Prowadzą nie tylko do zaburzeń pracy serca czy jelit, ale również do pogorszenia kondycji włosów. Nadmierne ich wypadanie,  związane ze śmiercią bliskiej osoby, rozwodem czy utratą pracy, jest zjawiskiem normalnym. Po odzyskaniu stanu równowagi emocjonalnej, sytuacja najczęściej ulega poprawie.
 • Brak witamin i pierwiastków
  Niedobory witamin i składników mineralnych w naszym codziennym jadłospisie ma duży wpływ na osłabienie włosów. Dlatego wprowadzanie wszelkiego rodzaju diet odchudzających należy konsultować ze specjalistą dietetykiem. Te restrykcyjne, stosowane na własną rękę, mogą powodować poważne problemy z utratą włosów, wliczając w to nawet łysienie. Niedobór składników odżywczych może być również wywołany chorobami układu pokarmowego.
 • Okres po ciąży i karmienie piersią
  Około 3 miesięcy po porodzie, zazwyczaj dochodzi do nadmiernego wypadania włosów, zwłaszcza jeśli kobieta karmi piersią. Stan taki nie jest niczym niezwykłym – organizm wyreguluje poziom hormonów we krwi, a mieszki włosowe (podobnie jak reszta ciała) zregenerują się. Odpowiednia dieta i wypoczynek skutecznie wspomogą ten proces.
 • Skutki uboczne zażywania leków
  Utrata włosów często wiąże się z przyjmowaniem niektórych środków farmakologicznych (związanych np. z leczeniem przeciwnowotworowym),  jak również niekórych leków immunosupresyjnych czy środków przeciwkrzepliwych.
 • Przebyte infekcje
  Okresowe wypadanie włosów może być wywołane infekcją wirusową (wliczając w to chorobę COVID-19). Po ustąpieniu objawów oraz solidnym wypoczynku, sytuacja najczęściej wraca do normy.
 • Niewłaściwe upinanie włosów
  Zbyt ciasne kucyki, mocno zaplatanie warkoczyków powoduje naciąganie włókien, a to z kolei prowadzi do podrażniania mieszków i wypadania włosów.

Czytaj również:

Czy suplementy diety są zdrowe?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 26.03.2022