Sezon grzewczy już dawno rozpoczęty. W Polsce, fakt ten na terenie większości kraju nieuchronnie wiąże się z potężną dawką zanieczyszczeń w powietrzu. Jak wdychanie szkodliwych związków chemicznych wpływa na stan naszego organizmu? Jaki jest wpływ smogu na zdrowie?
Negatywne działanie zanieczyszczonego powietrza dotyka każdego, bez względu na wiek, płeć czy ogólny stan organizmu. Potwierdzają to liczne, wiarygodne badania naukowe, przeprowadzane na całym świecie. Unosząca się głównie nad miastami mieszanina dymów, spalin i mgły, najbardziej jednak szkodzi małym dzieciom (w tym maluchom w okresie prenatalnym), seniorom oraz osobom cierpiącym na choroby przewlekłe. Szczególnie źle wpływa na układ oddechowy, krwionośny oraz nerwowy. Choć nie tylko.
Smog a choroby układu oddechowego
W sytuacji, gdy ciężarna kobieta przez dłuższy czas przebywa w zanieczyszczonym środowisku, rozwijające się w jej organizmie dziecko, poważnie narażone jest na problemy, związane z rozwojem układu oddechowego. W przyszłości skutkuje to mniejszą pojemnością płuc oraz podatnością na infekcje. Osoby wdychające regularnie smog, częściej „łapią” zapalenie płuc czy oskrzeli. Częściej zapadają również na POChP czy nowotwory układu oddechowego. Są również narażone na rozwój astmy. Cierpią także na przewlekły kaszel, katar czy napady duszności.
Smog a choroby układu krążenia
Wdychanie powierza, nasyconego szkodliwymi związkami chemicznymi, skutkuje groźnymi powikłaniami chorób sercowo – naczyniowych, takich jak np. udar mózgu, zawał serca czy niewydolność krążeniowo – oddechowa.
Smog a choroby układu nerwowego
W 2016 roku zostało udowodnione, że drobne cząstki smogu mogą gromadzić się w ludzkim mózgu. Może to mieć wpływ na powstawanie takich schorzeń jak np. choroba Alzheimera czy Parkinsona. Drobiny zanieczyszczonego powietrza mogą również powodować uszkodzenia neuronów i naczyń mózgowych. Często skutkuje to problemami z koncentracją czy pogorszeniem stanu psychicznego.
Wpływ smogu na zdrowie
Smog to cichy, często niewidoczny zabójca. Niektóre źródła donoszą, że z powodu zanieczyszczonego powietrza, każdego roku przedwcześnie umiera na świecie co najmniej kilka mln osób. Oprócz szkodliwego wpływu na układ oddechowy, krwionośny i nerwowy, przebywanie w środowisku nasyconym smogiem, może również skutkować:
- Problemami z płodnością u mężczyzn (uszkodzenie plemników) oraz prawidłowym rozwojem ciąży (przedwczesny poród, niska masa urodzeniowa dziecka).
- Alergiami (alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skory).
- Spadkiem IQ u kolejnych pokoleń.
- Zapaleniem spojówek.
- Pojawieniem się choroby nowotworowej.
- Przyspieszonym starzeniem się skóry.
Jak chronić się przed smogiem?
W okresie grzewczym, kiedy nasilenie smogu jest największe, warto stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim unikaj przebywania na zewnątrz wieczorem oraz w nocy, kiedy stężenie zanieczyszczeń jest najwyższe. W tym czasie staraj się również nie otwierać okien. Kiedy musisz wyjść z domu, załóż dobrą maskę antysmogową (konieczne, by jej skuteczność była potwierdzona stosownym certyfikatem). Po powrocie umyj ręce i twarz. Rozważ zakup dobrego oczyszczacza powietrza.
Czytaj także: Złamanie nogi – pierwsza pomoc
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
data publikacji: 15.11.2020