Woda z cytryną na czczo

Woda z cytryną na czczo – czy jest zdrowa?

Woda z dodatkiem cytryny serwowana jest niemal w każdej restauracji. Ostatnio duet ten zrobił się bardzo modny i popularny. To bardzo dobrze, bowiem spożywanie tej kwaśnej mikstury niesie ze sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych. Wiele osób preferuje picie wody z cytryną jeszcze przed śniadaniem, tuż po przebudzeniu. Czy warto to robić codziennie?

Przygotowanie napoju jest bardzo proste. Owoc należy solidnie umyć, można również sparzyć go wrzątkiem. Wyciśnięty z połowy cytryny sok mieszamy z zimną lub ciepłą wodą i pijemy. Aby wzbogacić smak napoju, niektórzy dodają do niego mięte, imbir czy miód. Tak przygotowaną mieszankę najlepiej spożywać przez słomkę, ponieważ zawarte w niej kwasy (pochodzące od cytryny) mogą destrukcyjnie wpływać na szkliwo zębów. Po wypiciu, usta najlepiej przepłukać czystą wodą.

Korzyści picia na czczo wody z cytryną

  • Pobudzasz organizm do działania – kwaśny smak napoju budzi i orzeźwia.
  • Nawadniasz organizm już od rana, dostarczając sporej ilości elektrolitów.
  • Wzmacniasz swoją odporność – woda z dodatkiem cytryny to bomba witaminy C, która pomaga w walce z infekcjami i wspiera system immunologiczny. Przeciwutleniacze natomiast osłabiają działanie wolnych rodników, dzięki czemu mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych czy schorzeń układu krwionośnego.
  • Poprawiasz trawienie oraz metabolizm – picie wody z cytryną pomaga zrzucać zbędne kilogramy.
  • Oczyszczasz organizm z toksyn.
  • Zapobiegasz powstawaniu kamieni nerkowych – kwas cytrynowy utrudnia wiązanie się wapnia.
  • Spowalniasz proces starzenia skóry – picie wody z cytryną korzystnie wpływa na produkcję kolagenu oraz regenerację komórek.

Aby zauważyć pierwsze efekty picia na czczo wody z cytryną, trzeba to robić regularnie przez co najmniej dwa tygodnie.

Picie wody połączonej z sokiem z cytryny z reguły nie szkodzi, choć napój ten nie jest polecany wszystkim. Szczególnie uważać powinny osoby mające uczulenie na cytrusy, z wrażliwym żołądkiem czy zgagą.

 

Sprawdź również: Czkawka – czy powinna budzić niepokój?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 15.08.2021