Witaminy pełnią niezwykle istotną rolę. Bez nich prawidłowe funkcjonowanie organizmu byłoby niemożliwe. Witamina K jest jedną z nich. Gdzie występuje? Za co jest odpowiedzialna?
Co to jest witamina K?
Witamina K należy do związków chemicznych, które rozpuszczają się w tłuszczach. W naturze witamina ta występuje w postaci witaminy K1 (syntetyzowana przez rośliny) oraz K2 (produkowana przez florę bakteryjną organizmu i znajdująca się także w produktach fermentowanych). Syntetycznie pozyskuje się również witaminę K3.
Witamina K – rola w organizmie
Powszechnie znaną funkcją witaminy K jest udział w krzepnięciu krwi. To miedzy innymi dzięki niej nie wykrwawiamy się podczas skaleczenia czy zabiegu chirurgicznego. Ale to nie wszystko. Związek ten jest również odpowiedzialny za mocne kości, ponieważ współuczestniczy w procesie regulacji gospodarką wapniową oraz mineralizacji kośćca. Witamina K dodatkowo wspiera w pracy układ sercowo – naczyniowy, obniżając ryzyko wystąpienia miażdżycy. Bierze również czynny udział w hamowaniu rozwoju wolnych rodników, a więc wykazuje działanie antynowotworowe. Dodatkowo pomaga w zwalczaniu infekcji oraz regulowaniu stężenia glukozy w surowicy krwi.
Witamina K – źródła
Głównymi źródłami witaminy K są:
- Ciemnozielone warzywa: sałata, boćwina, szpinak, natka pietruszki, kapusta włoska, brokuły, jarmuż, brukselka, zielone szparagi.
- Pozostałe warzywa: burak, cebula, marchew, groch, fasola.
- Mięso oraz podroby (głównie wątróbka drobiowa).
- Masło.
- Oleje roślinne: oliwa z oliwek, olej rzepakowy i sojowy.
- Owoce: kiwi, awokado, winogrona.
- Żółty ser oraz fermentowane produkty mleczne.
- Jajka.
- Bazylia, kolendra.
- Produkty pełnoziarniste.
Witamina K – objawy niedoboru
Rzadko stwierdza się niedobór witaminy K w organizmie, ponieważ występuje ona powszechnie w żywności. Ponieważ związek ten rozpuszcza się w tłuszczach, braki witaminy K mogą wykazywać przede wszystkim osoby, których organizm cierpi na zaburzenia wchłaniania tłuszczów. Objawami niedoboru są przede wszystkim częste siniaki, krwawienia z nosa, obfite miesiączki oraz łamliwość kości.
Czytaj również:
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 28.01.2023