Witamina A - źródła

Witamina A – źródła, wpływ na zdrowie

Odpowiedni poziom witaminy A w organizmie jest niezbędny dla naszej kondycji fizycznej. Nie może jej być ani za dużo, ani za mało. To ważne, ponieważ każda z tych sytuacji wiąże się z negatywnymi skutkami dla naszego samopoczucia. Jakie są źródła witaminy A oraz jakie mogą być objawy jej nadmiaru? Jaki ma wpływ na zdrowie?

Witamina A – jaki wpływ ma na zdrowie?

Witamina A składa się z kilku związków chemicznych z grupy karotenoidów, do których należą między innymi retinol oraz pochodne beta-karotenu. Rozpuszcza się ona w tłuszczach. Wchłaniania jest w przewodzie pokarmowym, a magazynowana między innymi w wątrobie. Do jej podstawowych funkcji w organizmie należy między innymi wspieranie prawidłowego procesu widzenia. Bez niej nasze paznokcie są łamliwe, a włosy mocno osłabione. Witamina A ma niebagatelny wpływ na stan naszej skóry – to dlatego wiele kosmetyków w swoim składzie zawiera retinol lub jego pochodne. To on odpowiada za złuszczanie martwego naskórka, pobudzanie syntezy włókien kolagenowych oraz rozjaśnianie przebarwień. Witamina A wykazuje działanie antynowotworowe, zwłaszcza jeśli chodzi o raka stercza, płuc, piersi oraz jelita grubego.
Witamina A wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i błon komórkowych, produkcję czerwonych krwinek, właściwy rozwój kości i syntezę niektórych hormonów.

Źródła witaminy A

Witaminę A dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem. Produkty pochodzenia zwierzęcego dają nam witaminę A pod postacią retinolu, a roślinne w formie beta-karotenu. Witaminę A znajdziemy w:

  • wątróbce;
  • jajkach;
  • mleku i jego przetworach (np. sery podpuszczkowe, masło);
  • morskich rybach;
  • owocach (np. papaja, arbuz, grejpfrut, melon);
  • warzywach (marchew, dynia, szpinak, pomidory, fasolka szparagowa, bataty);
  • tranie.

Suplementacja witaminy A

Jeśli odżywiamy się prawidłowo, zazwyczaj nie potrzebujemy suplementować się witaminą A. Nigdy nie zażywajmy jej na własną rękę, gdyż nadmiar witaminy A w organizmie jest groźny dla naszego zdrowia. Gdy będzie jej za dużo, może dojść do zaburzeń pracy wątroby i/lub śledziony. Może też pojawić się nadpobudliwość, bóle głowy i mięśni, światłowstręt oraz zmiany skórne (świąd, żółtawe zabarwienie). Nadmiar witaminy A w organizmie niesie za sobą również poważne skutki, związane z funkcjonowaniem serca oraz układu nerwowego.
Uwaga! Przedawkowanie witaminy A szczególnie niewskazane jest kobietom w ciąży – sytuacja taka może spowodować rozwój wad u dziecka.

Czytaj również:

Zdrowotne korzyści z posiadania psa

Stretching – dlaczego warto się rozciągać?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 28.08.2022