test antygenowy omikron

Wariant Omikron: testy antygenowe

Klasyczne, powszechnie stosowane testy antygenowe są mniej wrażliwe na wariant Omikron. Taką informacje podała kilka dni temu FDA- amerykańska Agencja Żywności i Leków. Wszystko wskazuje na to, że najlepszym sposobem wykrycia nowej mutacji koronawirusa są testy RT-PCR.

Testy antygenowe mało wrażliwe na Omikrona

Testy antygenowe wykrywają cząstki białkowe koronawirusa w wymazie pobranym z nosogardzieli Pacjenta. Diagnostyka tego rodzaju jest bardzo popularna: wynik otrzymujemy szybko, a cena badania jest przystępna. Niestety czułość testów antygenowych jest nieco mniejsza, niż testów genetycznych (tzw. PCR-ów). W przypadku wariantu Omikron, testy antygenowe nie wykryją zakażenia koronawirusem tak dobrze, jak w przypadku wcześniejszych mutacji.

Jeśli nie test antygenowy, to klasyczny PCR

Testy antygenowe wykrywają antygeny na powierzchni wirusa, testy PCR poszukują jego materiału genetycznego, dlatego są bardziej dokładne. W związku z powyższym, w przypadku objawów choroby koronawirusowej i ujemnym teście antygenowym, zaleca się wykonanie testu genetycznego.

Gdzie zrobić test na Omikrona w Krakowie?

Rekomendowany do wykrycia mutacji Omikron test RT-PCR wykonasz szybko i bez kolejki w naszym centrum medycznym. Najlepiej umówić się na konkretną datę i godzinę przez nasz system rejestracji online (tutaj>>). Pobrany materiał jeszcze tego samego dnia trafia do laboratorium medycznego DIAGNOSTYKA.

Czytaj również: Test na koronawirusa RT-PCR Kraków

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 02.01.2022