TRUS, czyli USG przezodbytnicze (transrektalne) prostaty, umożliwia bardzo precyzyjną ocenę gruczołu krokowego. Przy jego pomocy lekarz jest w stanie zdiagnozować choroby, takie jak np. nowotwory gruczołu krokowego czy łagodny przerost stercza. Badanie jest w pełni bezpieczne oraz w większości przypadków całkowicie bezbolesne dla Pacjenta.
USG TRUS – wskazania
Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest:
- Łagodny rozrost gruczołu krokowego.
- Problemy z oddawaniem moczu, krew w moczu.
- Bóle prostaty.
- Problemy ze wzwodem.
- Niejednoznaczny wynik badania per rectum (badania proktologicznego).
- Podwyższone stężenie PSA (na podstawie badań z krwi).
- Podejrzenie raka prostaty, jego rodzinne występowanie.
- Problemy z płodnością u mężczyzn.
USG TRUS – przygotowanie do badania
Transrektalne badanie USG prostaty nie wymaga od Pacjenta szczególnych przygotowań. Przed jego przeprowadzeniem, nie ma konieczności wypełniania pęcherza moczowego płynem. Ważne jednak, żeby stolec nie utrudniał procedury, dlatego wskazane jest, by Pacjent przed badaniem wypróżnił się. Szczegółowych informacji na temat przygotowania do badania udziela lekarz.
USG TRUS – przebieg badania
Badanie TRUS gruczołu krokowego może być przeprowadzone w dwóch pozycjach: kolankowo-łokciowej lub na lewym boku (tyłem do lekarza z wypiętymi pośladkami). Cała procedura wykonana jest aparaturą USG, której głowica jest wąska i obła. Lekarz pokrywa sondę specjalnym żelem, aby uzyskać lepszy poślizg i zwiększyć precyzję badania. Następnie wsuwa ją do odbytnicy Pacjenta i rozpoczyna diagnostykę. Na monitorze specjalista widzi całkowity obraz badanego obszaru w różnych przekrojach.
Czytaj również:
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 23.12.2023