USG gruczołu krokowego przez powłoki brzuszne, to jedno z podstawowych badań, umożliwiających wczesne zdiagnozowanie nowotworu prostaty / stercza. Dzięki niemu, specjalista (w przypadku wystąpienia problemu) może szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Ta metoda diagnostyczna jest całkowicie bezbolesna oraz nieinwazyjna.
USG gruczołu krokowego – wskazania
Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest:
- Konieczność oceny stanu prostaty u Pacjentów, leczących się na jej łagodny przerost.
- Konieczność dalszej diagnostyki u mężczyzn z nieprawidłowym wynikiem badania parametru PSA i/lub nieprawidłowym wynikiem badania per rectum.
- Problemy z mikcją (częstomocz, uczucie nacisku na pęcherz moczowy, przerywany lub słaby strumień moczu).
- Choroby zapalne gruczołu krokowego.
- Bóle podbrzusza nieznanego pochodzenia.
- Występowanie raka prostaty w rodzinie.
USG gruczołu krokowego – przebieg badania
Przed przystąpieniem do badania, Pacjent powinien zadbać o wypełniony pęcherz moczowy. W tym celu, na około 2 godziny przed wejściem do gabinetu lekarskiego, należy wypić 1-1,5 litra niegazowanej wody mineralnej i przez ten czas powstrzymać się od oddawania moczu.
Cała procedura przeprowadzana jest w pozycji leżącej. Na skórę Pacjenta nakładany jest specjalny żel. Podczas badania USG, specjalista widzi na ekranie monitora narządy oraz analizuje ich budowę. Na początku diagnostyka odbywa się z wypełnionym pęcherzem moczowym. Podczas jej przebiegu, lekarz dokonuje oceny budowy pęcherza moczowego, miąższu prostaty oraz przeprowadza pomiar wielkości stercza. Następnie Pacjent udaje się do łazienki celem oddania moczu, a po jego wydaleniu, lekarz dokonuje pomiaru ilości moczu, pozostałego w pęcherzu. Wynik badania stanowi bazę dla dalszego postepowania terapeutycznego.
Czytaj również:
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 01.07.2023