USG gruczołu krokowego

USG gruczołu krokowego przez powłoki brzuszne

USG gruczołu krokowego przez powłoki brzuszne, to jedno z podstawowych badań, umożliwiających wczesne zdiagnozowanie nowotworu prostaty / stercza. Dzięki niemu, specjalista (w przypadku wystąpienia problemu) może szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Ta metoda diagnostyczna jest całkowicie bezbolesna oraz nieinwazyjna.

USG gruczołu krokowego – wskazania

Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest:

  • Konieczność oceny stanu prostaty u Pacjentów, leczących się na jej łagodny przerost.
  • Konieczność dalszej diagnostyki u mężczyzn z nieprawidłowym wynikiem badania parametru PSA i/lub nieprawidłowym wynikiem badania per rectum.
  • Problemy z mikcją (częstomocz, uczucie nacisku na pęcherz moczowy, przerywany lub słaby strumień moczu).
  • Choroby zapalne gruczołu krokowego.
  • Bóle podbrzusza nieznanego pochodzenia.
  • Występowanie raka prostaty w rodzinie.

USG gruczołu krokowego – przebieg badania

Przed przystąpieniem do badania, Pacjent powinien zadbać o wypełniony pęcherz moczowy. W tym celu, na około 2 godziny przed wejściem do gabinetu lekarskiego, należy wypić 1-1,5 litra niegazowanej wody mineralnej i przez ten czas powstrzymać się od oddawania moczu.
Cała procedura przeprowadzana jest w pozycji leżącej. Na skórę Pacjenta nakładany jest specjalny żel. Podczas badania USG, specjalista widzi na ekranie monitora narządy oraz analizuje ich budowę. Na początku diagnostyka odbywa się z wypełnionym pęcherzem moczowym. Podczas jej przebiegu, lekarz dokonuje oceny budowy pęcherza moczowego, miąższu prostaty oraz przeprowadza pomiar wielkości stercza. Następnie Pacjent udaje się do łazienki celem oddania moczu, a po jego wydaleniu, lekarz dokonuje pomiaru ilości moczu, pozostałego w pęcherzu. Wynik badania stanowi bazę dla dalszego postepowania terapeutycznego.

Czytaj również:

Uroflowmetria – wskazania

Czy żółty ser jest zdrowy?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji:  01.07.2023