USG doppler kończyn dolnych

USG Doppler prącia

USG Doppler prącia to badanie, które wykonuje się u osób między innymi z podejrzeniem impotencji pochodzenia naczyniowego. Polega na sprawdzeniu drożności naczyń doprowadzających i odprowadzających krew z penisa. Zwykle zaleca się je mężczyznom, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi spodziewanego rezultatu.

USG Doppler prącia – przebieg badania

Przed badaniem, prącie należy umyć. Po przybyciu do gabinetu lekarskiego, Pacjent proszony jest o położenie się. Aby badanie dopplerowskie penisa mogło zostać przeprowadzone, konieczne jest wywołanie u przybyłego erekcji (bez pobudzenia seksualnego). W tym celu, choremu podany zostaje środek rozszerzający naczynia w postaci zastrzyku lub doustnych tabletek. Po uzyskaniu pełnej sztywności członka, lekarz przystępuje do badania. Podczas jego przebiegu, specjalista lokalizuje ciała jamiste, naczynia krwionośne oraz mierzy przepływ krwi w tętnicach. Podstawą jest określenie dwóch prędkości krwi w naczyniach głębokich: końcowo – rozkurczowej oraz szczytowo – skurczowej. Nieprawidłowe normy tych parametrów, mogą świadczyć o miażdżycy naczyń tętniczych, zmianach włóknistych lub przetokach tętniczo-żylnych.
Po zakończeniu USG Doppler prącia, erekcja może się utrzymywać jeszcze przez pewien czas. Aby temu zapobiec, badany może zostać proszony o zakończoną wytryskiem stymulację w osobnym pomieszczeniu.

USG Doppler prącia – powikłania

Niestety metoda sztucznego wywołania erekcji poprzez iniekcję, niesie za sobą niewielkie ryzyko następujących powikłań:

  • ból i/lub krwiak w miejscu iniekcji,
  • nadmierna, bolesna erekcja.

Czytaj również:

USG Doppler kończyn dolnych

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji:  16.12.2023