USG dopochwowe - kiedy wykryje ciążę

USG dopochwowe – kiedy wykryje ciążę?

 

USG to jedno z podstawowych badań przeprowadzanych w trakcie ciąży. Nie tylko służy do jej potwierdzenia, ale również diagnozowania stanu zdrowia dziecka. Na początku ciąży lekarz zwykle przeprowadza USG dopochwowe, na późniejszym jej etapie stosuje badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne. USG dopochwowe – kiedy wykryje ciążę? Czy jest bezpieczne?

Co to jest USG transwaginalne?

USG transwaginalne (USG ginekologiczne) to nieinwazyjna metoda obrazowania wewnętrznych kobiecych narządów płciowych przy pomocy ultradźwięków. USG transwaginalne przeprowadzane jest przy pomocy specjalnej sondy, umieszczonej w pochwie kobiety.

Kiedy iść na pierwsze USG w ciąży?

Kobieta starająca się o dziecko powinna udać się do ginekologa, jeśli upłynął termin spodziewanej miesiączki. Od dnia, w którym menstruacja była oczekiwana, warto wstrzymać się jednak z wizytą u lekarza jeszcze jakiś czas (około 7-10 dni), aby mieć pewność, że USG pokaże ciążę w przypadku gdy doszło do zapłodnienia.

Czy USG transwaginalne w ciąży jest bezpieczne?

Badanie USG transwaginalne jest całkowicie bezpieczną procedurą zarówno dla kobiety jak i dziecka.

USG dopochwowe – kiedy wykryje ciążę?

Lekarz wykrywa ciążę w trakcie USG dopochwowego już około 4-5 tygodnia ciąży, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w jamie macicy (pęcherzyk ciążowy jest najwcześniejszym ultrasonograficznym dowodem potwierdzającym ciążę). Około 7 tygodnia można stwierdzić bicie serca zarodka.
Przeprowadzając USG transwaginalne, lekarz dokonuje pomiaru wielkości zarodka (crown-rump length, CRL) – we wczesnej ciąży jest to bardzo dokładna metoda określenia wieku ciążowego. Dodatkowo lekarz jest w stanie stwierdzić między innymi ilość zarodków (ciąża pojedyncza, ciąża mnoga). Dla potwierdzenia i określenia wieku ciąży lekarz zleca również badania laboratoryjne: badanie poziomu hormonu beta-hCG.

Czytaj również:

Dna moczanowa – objawy, leczenie

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 17.02.2024