Uroflowmetria

Uroflowmetria – wskazania

Uroflowmetria (cewkowy przepływ moczu) to badanie, będące składową kompleksowego badania urodynamicznego. Dedykowane jest ono zarówno kobietom, jak i mężczyznom. To całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne badanie nie zajmuje wiele czasu – procedura trwa około 10-15 minut. Na podstawie wyniku uroflometrii, lekarz dokonuje analizy ilościowej oraz jakościowej strumienia moczu.

Uroflowmetria – wskazania i przeciwwskazania

Badaniu powinny poddać się osoby, które zaobserwują u siebie między innymi następujące objawy:

  • Osłabiony strumień moczu, oddawanie go kroplami lub w kilku porcjach.
  • Nietrzymanie moczu.
  • Nagłe parcia na pęcherz.
  • Trudności z rozpoczęciem mikcji.
  • Konieczność parcia podczas opróżniania pęcherza.
  • Częste oddawanie moczu w ciągu dnia i/lub nocy.
  • Uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia uroflowmetrii jest infekcja układu moczowego oraz krwawienie miesiączkowe.

Uroflowmetria – przygotowanie do badania

Na badanie należy zgłosić się z pełnym, ale nie przepełnionym pęcherzem moczowym. Aby osiągnąć taki stan, na około 2 godziny przed uroflowmetrią należy opróżnić pęcherz moczowy i wypić około 1 litra wody. Do czasu badania należy powstrzymać się z mikcją, tak aby po wejściu do gabinetu lekarskiego czuć potrzebę oddania moczu.

Uroflowmetria – przebieg badania

Aby wyniki badania były wiarygodne, procedura powinna zostać przeprowadzona w warunkach intymnych, niestresujących pacjenta. Dlatego uroflowmetria wykonywana jest w odrębnym pomieszczeniu, zapewniającym spokój i wygodę. Badany oddaje mocz do specjalnego przepływomierza, czyli urządzenia przypominającego sedes, którym steruje lekarz z osobnego gabinetu. Podczas badania, analizowana jest szybkość wydalania przez pacjenta moczu (maksymalne tempo przepływu oraz średni przepływ),  ilość moczu oddawana w ciągu sekundy oraz całkowita objętość mikcji. Na bazie zarejestrowanych parametrów, urządzenie tworzy tzw. krzywą mikcyjną. Na jej podstawie specjalista może:

  • Dokonać oceny efektów dotychczasowego leczenia urologicznego (zarówno farmakologicznego jak i zabiegowego).
  • Ocenić stopień zaburzeń neurologicznych układu moczowego.
  • Rozpoznać przyczynę problemów z oddawaniem moczu (np. zbyt szybki przepływ może świadczyć o obniżonym oporze cewkowym, a z kolei za wolny – o obecności przeszkód w drogach moczowych, takich jak np.  kamienie czy piasek).

Wyniki interpretuje lekarz urolog.

 

Czytaj również:

Korzyści z rzucenia palenia

EKG spoczynkowe

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji:  04.06.2023