Uwaga! Sezon potężnej inwazji kleszczy trwa już od co najmniej miesiąca i zostanie z nami do późnej jesieni. Co robić, gdy ukąsi nas kleszcz? Jak usunąć kleszcza?
Kleszcze, czyli drobne pajęczaki, najlepiej czują się w lasach, parkach, skwerach i wysokich trawach łąk. Niestety coraz częściej można je spotkać również w miastach, często blisko miejsc, gdzie mieszkamy. Ukąszenie tego niewielkiego pajęczaka może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Kleszcze przenoszą groźne choroby, takie jak np. borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy anaplazmoza. Nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić się przed atakiem pasożyta, choć dzięki pewnym działaniom możemy zminimalizować ryzyko ugryzienia. Co robić, a czego się wystrzegać z momencie gdy ze spaceru przynieśliśmy niechcianego „pasażera”?
Jak usunąć kleszcza?
Przede wszystkim pasożyta należy pozbyć się jak najszybciej. Nie zawsze jest to jednak możliwe – wbijające się w skórę pajęczaki wpuszczają w nasze tkanki substancje przeciwzapalne i znieczulające, dlatego nie czujemy ukąszenia. W momencie gdy zauważymy intruza, musimy przystąpić do działania. W pierwszej kolejności należy umyć ręce. Następnie pajęczaka można usunąć przy pomocy pęsety, najlepiej jednak zrobić to specjalnym urządzeniem, dostępnym w każdej aptece. Aby pozbyć się kleszcza, konieczne jest chwycenie go w miejscu styku z naszą skórą. Następnie, powolnym, ale pewnym ruchem, trzeba go wyciągnąć. Miejsce wkłucia musi zostać bezwzględnie zdezynfekowane. Usuniętego z naszej skóry pajęczaka należy zmiażdżyć twardym przedmiotem, najlepiej przez chusteczkę. Możemy też oddać wyjętego pasożyta do badania na obecność krętków Borelli – wtedy dowiemy się, czy kleszcz, który nas ukąsił, był zakażony.
Miejsce, w którym wbity był pajęczak trzeba uważnie obserwować. Jeśli zaczerwienienie z biegiem czasu nie zmniejsza się (lub co gorsza – powiększa), należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej.
Ukąszenie kleszcza – czego absolutnie nie robić?
Jeśli już „złapaliśmy” kleszcza, definitywnie zabronione jest:
- Zdrapywanie, wyciskanie pasożyta.
- Wyciąganie go paznokciami – istnieje spore ryzyko, że usuniemy tylko część pajęczaka, a reszta pozostanie w naszych tkankach.
- Smarowanie intruza masłem, olejem, wazeliną itp. Takie działanie powoduje wymioty kleszcza, a tym samym stwarza możliwość dostania się do naszego organizmu groźnych bakterii i wirusów, mogących wywoływać poważne choroby.
- Chwytanie pajęczaka za brzuch – taki ucisk może spowodować dostanie się do naszego organizmu zainfekowanej zawartości kleszcza.
Jak chronić się przed kleszczem?
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni ubiór, jeśli wybieramy się do parku czy lasu. Długie spodnie, pełne obuwie, koszulka z dłuższym rękawem powinny utrudnić zadanie pasożytowi. Powinno się również zastosować środki przeciw kleszczom, dostępne w aptece. Po przyjściu ze spaceru trzeba zdjąć ubranie, wytrzepać je w bezpiecznym miejscu i wziąć prysznic. Następnie musimy sprawdzić całe ciało w poszukiwaniu pajęczaka. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca, gdzie skóra jest cienka – pachy, pachwiny, doły łokciowe, kolanowe, okolice szyi oraz za uszami, gdyż właśnie te miejsca kleszcze najbardziej lubią atakować.
Zobacz także: Co daje jazda na rowerze?
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 22.05.2021