Uczulenie na słońce

Uczulenie na słońce -objawy alergii na słońce

Niewłaściwa reakcja skóry na niewielką nawet ilość promieni słonecznych to fotodermatoza, potocznie zwana alergią na słońce. Jakie są jej objawy oraz jak przebiega leczenie tego rodzaju uczulenia?

W okresie wiosennym oraz letnim chętnie przebywamy poza domem, ciesząc się ciepłem słonecznym. Nic dziwnego – korzystanie z dobrodziejstw słońca niesie wiele korzyści dla naszego organizmu. W bezchmurne dni mamy zazwyczaj dobry humor i „łapiemy” nie tylko piękną opaleniznę, ale również sporą ilość witaminy D. Jednak są osoby, którym kontakt ze słońcem nie służy –  nawet niewielka ilość jego promieni wywołuje u nich reakcję uczuleniową.

Uczulenie na słońce – rodzaje alergii

Medycyna określa kilka rodzajów alergii słonecznej:

  • Fotodermatoza idiopatyczna – samoistne uczulenie na słońce, pojawia się zazwyczaj podczas pierwszego kontaktu skóry ze słońcem (np. po okresie zimowym).
  • Fotodermatoza metaboliczna – jak  nazwa wskazuje jej przyczyną są zaburzenia metabolizmu.
  • Fotodermatoza egzogenna – reakcja fotoalergiczna wywołana czynnikami chemicznymi, znajdującymi się w lekarstwach (np. niektóre antybiotyki, środki antykoncepcyjne), kosmetykach (np. perfumy), a nawet ziołach (np. dziurawiec).

Kto jest narażony na pojawienie się alergii na słońce?

Ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej na słońce jest zdecydowanie większe u osób chorych na bielactwo, ponieważ ich organizm nie wytwarza melatoniny, chroniącej skórę przed promieniami słonecznymi. Na pojawienie się schorzenia bardziej narażone są również osoby, cierpiące na toczeń rumieniowaty lub niektóre schorzenia metaboliczne (np. porfirie). Na mocne promienie słoneczne powinni uważać także wszyscy, którzy mają jasną karnację.

Uczulenie na słońce – objawy

Najbardziej oczywistym symptomem alergii na słońce są często swędzące zmiany skórne: opuchlizna, wysypki, plamy, zaczerwienienia, a nawet drobne pęcherzyki. Towarzyszyć im może ból głowy, ogólne złe samopoczucie, gorączka, dreszcze. W przypadku fotodermatozy egzogennej, pojawić się mogą trudne do usunięcia przebarwienia.

Alergia na słońce – zapobieganie i leczenie

Najlepszym sposobem na uniknięcie alergii na słońce jest maksymalne ograniczenie kontaktu skóry z jego promieniami i pozostanie w domu, kiedy ich działanie jest najsilniejsze (pomiędzy godziną 11 a 15). Osoby cierpiące na tego typu schorzenie w bezchmurne dni powinny zadbać o odpowiednią odzież: przewiewne, cienkie ubranie, zakrywające nogi oraz ręce. Skuteczną ochronę skóry na twarzy powinno zapewnić odpowiednie nakrycie głowy (czapeczka z daszkiem lub kapelusz z dużym rondem). Dodatkowo bezwzględnie należy stosować kremy z wysokim filtrem UV. Osobom uczulonym na słońce zaleca się również odpowiednią dietę, bogatą w selen oraz beta-karoten.
Gdy doszło do reakcji alergicznej, należy od razu przenieść się w miejsce zacienione, a następnie zastosować leczenie objawowe. Ulgę przyniosą wszelkiego rodzaju specyfiki, zawierające panthenol, aloes czy cynk. W przypadku reakcji fotoalergicznej należy (jeśli to możliwe) wyeliminować szkodliwy czynnik Jeśli objawy alergii są silne, a wyżej wymienione środki nie pomagają, pojawiła się gorączka, osłabienie czy dreszcze, należy zasięgnąć porady lekarza. Specjalista może zadecydować o włączeniu leczenia farmakologicznego.

Czytaj również: Kosmetyk do opalania – jakie wybrać?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 20.06.2021