Twoje jedzenie błyskawicznie znika z talerza? Mamy dla Ciebie nienajlepszą informację: szybkie jedzenie nie jest zdrowe. Jakie skutki dla Twojego organizmu ma spożywanie pokarmów w pośpiechu?
Najczęściej nie zastanawiamy się nad tempem, w jakim konsumujemy dania. Refleksja zwykle przychodzi w momencie, kiedy nasz talerz jest już pusty, podczas gdy inne osoby, siedzące razem z nami przy stole, są zaledwie w połowie spożywania posiłku. Szybkie jedzenie to problem estetyczny – chyba każdy z nas zgodzi się z tezą, że widok kogoś, kto je w pośpiechu i „wiosłuje” łyżką czy widelcem z zawrotną szybkością, nie należy do najbardziej estetycznych. Niestety to nie wszystko – zbyt szybkie jedzenie niesie ze sobą również konsekwencje zdrowotne
Szybkie jedzenie – skutki
Jakie są skutki szybkiego jedzenia? Oto kilka najważniejszych:
- Spożywanie posiłków w pośpiechu sprzyja rozwojowi nadwagi. Zasada jest prosta: im szybciej jesz, tym więcej zjadasz. Zanim do ośrodka sytości, zlokalizowanego w mózgu, dotrze informacja o tym, że zjedliśmy już wystarczającą ilość pożywienia, konsumujemy już ponad to, co jest konieczne. Efekt? Podwyższone BMI oraz poziom „złego” cholesterolu. To z kolei sprzyja występowaniu miażdżycy czy udaru mózgu.
- Szybkie jedzenie powoduje problemy z trawieniem. Duża ilość pokarmu, którą w krótkim czasie dostarczamy naszemu żołądkowi, może przyczynić się do bóli brzucha. Jeśli dodatkowo nie żujemy pokarmu wystarczająco dokładnie, to enzymy przewodu pokarmowego mają spory problem z ich rozdrobnieniem, co może zakłócać prawidłowy proces trawienia. Osoby jedzące szybko mogą cierpieć na zgagę czy wzdęcia.
- Niektórzy lekarze twierdzą, że istnieje korelacja pomiędzy szybkim spożywaniem pokarmów a problemami z glikemią. To wiąże się z ryzykiem pojawienia się cukrzycy i insulinooporności (zespołu metablicznego).
Czytaj również:
Zdrowotne korzyści z posiadania psa
Stretching – dlaczego warto się rozciągać?
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 03.09.2022