Szybki spadek masy ciała – przyczyny

Szybki spadek masy ciała – przyczyny

Nagła utrata wagi, która nie jest zamierzonym efektem diety czy ćwiczeń, zawsze powinna wzbudzić niepokój. W takiej sytuacji należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza, gdyż nieplanowany, szybki spadek masy ciała może być objawem poważnej choroby.

Utrata kilogramów wiąże się z dostarczeniem organizmowi niewystarczającej ilości kalorii, z ich zbyt szybkim spalaniem lub po prostu z brakiem łaknienia. Gwałtowne chudnięcie może być efektem uporczywej biegunki czy wymiotów – odwodniony organizm szybko traci na wadze. Infekcja układu oddechowego czy moczowego, również może odbić się na masie ciała – walcząc z gorączką, kaszlem czy bólem, mamy mniejszy apetyt, a dodatkowo podczas walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi, organizm spala więcej kalorii. Na szczęście po powrocie do zdrowia, regeneruje się i szybko nadrabia stracone kilogramy.

Szybki spadek masy ciała – przyczyny

Aby zdiagnozować źródło nagłej utraty masy ciała, należy udać się do lekarza. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być groźniejsze schorzenia, takie jak np.:

 • Choroby układu gastrycznego.
  Zazwyczaj schorzeniom tego typu towarzyszą jeszcze inne objawy: bóle brzucha, torsje, zmiana charakteru i konsystencji stolca, biegunki czy zaparcia. W takiej sytuacji lekarz z pewnością zleci badania w kierunku chorób pasożytniczych, nowotworu, celiakii, refluksu żołądkowo-przełykowego, przewlekłych nieswoistych chorób zapalnych jelit itp.
 • Cukrzyca.
  Chorobie tej towarzyszy również częsta potrzeba oddawania moczu oraz przewlekłe pragnienie.
 • Problemy z tarczycą.
  Bardzo często spadek masy ciała wiąże się z chorobami tarczycy, głównie związanymi z jej nadczynnością. Dodatkowymi objawami przy tego typu schorzeniach jest przyspieszona akcja serca, drżenie rąk czy nadmierne pocenie się.
 • AIDS czyli zespół nabytego niedoboru odporności.
  Organizm zakażony wirusem HIV stopniowo traci umiejętność radzenia sobie z drobnoustrojami chorobotwórczymi, gwałtownie traci na wadze.
 • Stres.
  W sytuacji przewlekłego stresu, organizm uwalnia hormony, przyspieszające metabolizm. Dodatkowo, gdy przeżywamy gorsze chwile, cierpimy na brak apetytu.
 • Zażywane leki.
  Utrata masy ciała może być spowodowana przyjmowaniem niektórych leków.
 • Nowotwory.

Czytaj także: Chorujesz? Język prawdę Ci powie

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 04.09.2021