Szczepienia – grypie mówimy STOP

30.10.2019

Grypa to choroba wirusowa, zbierająca spore żniwo w postaci ofiar śmiertelnych. Epidemię zakażeń można obserwować sezonowo: najwięcej notuje się ich w okresie jesienno – zimowym. W Polsce, każdego roku zostaje zainfekowanych kilka milionów Polaków. Jak zapobiegać grypie? Szczepić się! To najlepsza metoda prewencyjna, mającą na celu zminimalizowanie ryzyka zachorowania na tę poważną chorobę.

Infekcję wywołują wirusy grypy, które dzieli się na typy: A, B oraz C. Te pierwsze stanowią największe niebezpieczeństwo dla człowieka. Zadbaj o swoje zdrowie i już teraz pomyśl o profilaktyce. Szczepienie trwa minutę, grypa około 7 dni, natomiast powikłania miesiące, a nawet lata. Pamiętaj – wirusem można zakazić się szybko; konsekwencje lekceważenia choroby bywają bardzo poważne.

Jak można zarazić się wirusem grypy?

Otóż infekcję można złapać w niezwykle prosty sposób, gdyż przenosi się ona głównie drogą kropelkową. Wystarczy zatem (często nieświadomie) przebywać w otoczeniu osoby chorej, by bardzo szybko się zarazić. Zakażony kicha i kaszle, a tym samym rozpyla drobne kropelki wydzieliny, w której znajdują się wirusy. Na grypę można zachorować, nie dbając o prawidłową higienę rąk – po dotknięciu zakażonych przedmiotów, wirus może dostać się do organizmu również poprzez układ pokarmowy. Wystarczy zjeść coś brudną ręką lub przytrzymać ją chwilę w okolicy ust czy nosa.

Objawy grypy vs. objawy przeziębienia

Symptomy grypy są dość charakterystyczne i pojawiają się nagle. W pierwszej fazie choroby występuje gorączka (zazwyczaj wysoka), bóle mięśniowe i ogólne uczucie rozbicia, osłabienia. Towarzyszy im zwykle ból głowy, kaszel i katar. Niekiedy choroba wywołuje również biegunkę i wymioty o łagodnym nasileniu. Wiele osób myli grypę z typowym przeziębieniem, choć różnice dotyczące objawów tych dwóch infekcji nie są trudne do wychwycenia:

  • Symptomy grypy mają zazwyczaj gwałtowny początek, przeziębienie rozwija się powoli.
  • W przypadku grypy, gorączka pojawia się nagle i jest zwykle bardzo wysoka (39 – 40℃). Przeziębieniu towarzyszy najczęściej stan podgorączkowy lub temperatura nieco powyżej 38℃.
  • Grypie towarzyszą silne dreszcze, bóle stawów i mięśni. W przypadku zwykłego przeziębienia, takie objawy nie występują wcale lub mają łagodny charakter.
  • U Pacjentów z grypą, katar zazwyczaj jest niewielki, podczas przeziębienia często jest to dominująca dolegliwość.

Leczenie grypy

W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby, zasięgnij porady lekarza. Wdroży on odpowiednie leczenie; zaleci Ci odpoczynek, pozostanie w łóżku oraz picie odpowiedniej ilości płynów (zwłaszcza przy wysokiej temperaturze ciała). Gorączkę możesz zwalczać odpowiednimi środkami, zaleconymi przez specjalistę. Dostępne są również leki, działające (nie zawsze!) na wirusa grypy. Bywają one skuteczne jednak wtedy, gdy poda się je Pacjentowi we wczesnej fazie choroby. Stosuje się je więc rzadko. Niestety nie kupisz w aptece antybiotyku na grypę – tę wirusową infekcję trzeba „wyleżeć”, a do codziennych czynności powrócić wtedy, gdy zezwoli na to lekarz.

Powikłania po grypie

Zbagatelizowanie choroby nierzadko prowadzi po powstania groźnych powikłań – niektóre z nich mogą nawet zagrażać życiu. Do najczęstszych skutków ubocznych zaniedbanej grypy należy zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie zatok przynosowych i ucha środkowego. Do bardzo groźnych powikłań pogrypowych zaliczamy:

  • Zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia.
  • Nagły zgon sercowy.
  • Niewydolność nerek.
  • Zapalenie mózgu i opon mózgowo – rdzeniowych.
  • Zespół wstrząsu toksycznego.

Natychmiastowej interwencji lekarskiej wymagają: duszności, silny ból głowy, napady świszczącego oddechu, krwioplucie, odksztuszanie ropnej wydzieliny, zasinienie obszaru wokół ust, drgawki i zaburzenia świadomości. Również Pacjenci, u których nastąpił nawrót gorączki po kilkudniowej przerwie, bezwzględnie powinni skonsultować się z lekarzem.

Brzmi groźnie? Powinno! Grypy absolutnie nie można bagatelizować. Większość wypadków śmiertelnych ma związek z powikłaniami tej infekcji. Dlatego najlepiej zaszczep się przeciwko wirusowi wywołującemu chorobę, a jeśli już zachorujesz, pozostań w domu i stosuj się ściśle do zaleceń lekarza.

Szczepienia przeciw grypie sezonowej

Stare i znane przysłowie mówi: lepiej zapobiegać niż leczyć. Zasada ta jak najbardziej dotyczy również grypy. Szczepionki to cenna, produkowana od ponad 60 lat, skuteczna broń w walce z tą poważną choroba. Badania pokazują, że ochrona przed zachorowaniem dotyczy ponad 75% osób, korzystających ze szczepień profilaktycznych. Nawet jeśli całkiem nie obronią organizmu przed zakażeniem, to spowodują osłabienie działania wirusa, a ewentualna infekcja będzie miała znacznie łagodniejszy przebieg. Szczepić powinny się osoby, należące do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań, a więc:

  • Cierpiący na choroby przewlekłe (cukrzyca, choroby serca, płuc itp.).
  • Wykazujący znaczną nadwagę.
  • Posiadający niedobory odporności.
  • Mający powyżej 50 lat.

Profilaktyka antygrypową polecana jest również dzieciom powyżej 6 miesiąca życia, kobietom ciężarnym, planującym ciążę oraz osobom, pracującym w dużych skupiskach ludzi: w szkołach, szpitalach, przedszkolach itp. Do iniekcji konieczne jest zakwalifikowanie przez lekarza, gdyż powinny się jej poddać wyłącznie osoby zdrowe. Szczepić należy się przed rozpoczęciem sezonu chorobowego. Czynność należy powtarzać co rok – wirus grypy często ulega mutacjom, w związku z tym szczepionki są modyfikowane.

Jak jeszcze zapobiegać grypie?

Jak już wiesz, najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest sezonowe, coroczne szczepienie. A ponieważ nie daje ono stuprocentowej ochrony, warto stosować się do następujących wskazań:

  • W okresie wzmożonej zachorowalności na grypę, unikaj (o ile to możliwie) dużych skupisk ludzi: centra handlowe, komunikacja miejska itp.
  • Dbaj o higienę rąk – po przyjściu z pracy, przed każdym jedzeniem myj je porządnie mydłem i ciepłą wodą minimum przez 15-30 sekund. W ciągu dnia, stosuj specjalne żele na bazie alkoholu, odkażające skórę dłoni. Staraj się nie dotykać rękami nosa i ust.
  • Jeśli wiesz, że na grypę choruje ktoś z Twojego otoczenia, ogranicz kontakty do minimum. Jeśli to niemożliwe, stosuj maseczkę ochronną – należy ją zmieniać po każdym kontakcie z osobą zakażoną.
  • Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz.
  • Stosuj zbilansowaną dietę, wysypiaj się. Nie zapominaj o aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu.

    Pozostaw komentarz

    Tój adres email nie będzie opublikowany.*