Sucha skóra na łokciach przyczyny

Sucha skóra na łokciach – przyczyny

Sucha skóra na łokciach to częsty kłopot, kojarzony głównie z niewłaściwą pielęgnacją. Faktycznie – w wielu przypadkach objaw ten jest problemem jedynie natury estetycznej i wiąże się np. ze stosowaniem niewłaściwych kosmetyków. Nie każdy jednak wie, że przyczyną suchej skóry na łokciach mogą być również zaburzenia hormonalne, czy schorzenia dermatologiczne.

Sucha skóra na łokciach – przyczyny

Przesuszona skóra na łokciach jest objawem zaburzeń warstwy naskórka. Tak naprawdę może pojawić się u osób w każdym wieku. Skóra w tym miejscu pozbawiona jest gruczołów łojowych, tym samym narażona jest na nadmierne wysuszenie. Gdy problem narasta, naskórek zaczyna się łuszczyć, pojawia się świąd i zaczerwienienie. Do głównych przyczyn suchej skóry na łokciach należą:

  • Nieprawidłowa pielęgnacja – używanie nieodpowiednich kosmetyków, zaburzających równowagę kwasowo-zasadową skóry oraz zaniedbanie nawilżania skóry w okolicach łokci.
  • Czynniki genetyczne.
  • Choroby dermatologiczne – sucha skóra (również na łokciach) może być objawem schorzeń, takich jak np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema, grzybica.
  • Zaburzenia hormonalne – takie jak np. niedoczynność tarczycy.
  • Odwodnienie organizmu – niedostateczna ilość wypijanej wody może powodować wysuszenie skóry.

Co robić gdy pojawi się sucha skóra na łokciach?

Aby zlikwidować objaw szorstkiej skóry w okolicach łokci, trzeba poznać przyczynę problemu. W pierwszej kolejności należy zatroszczyć się o jej właściwą pielęgnację. Zadbajmy więc o regularne złuszczanie martwych komórek naskórka oraz odpowiednie nawilżenie skóry. Unikajmy kosmetyków perfumowanych z dodatkiem sztucznych barwników, po kąpieli stosujmy masło, emulsję czy balsam do ciała. W dobraniu odpowiednich kosmetyków pomoże lekarz dermatolog.
Warto pomyśleć też o nawodnieniu organizmu od środka (w tym celu należy wypijać około 2 litrów wody dziennie) oraz odpowiedniej diecie, zwierającej niensycone kwasy tłuszczowe, witaminy (zwłaszcza A oraz E) i minerały.

Gdy powyższe sposoby nie przyniosą spodziewanego efektu, warto zwrócić się do lekarza. Przyczyną suchej skóry na łokciach mogą być bowiem różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne lub endokrynologiczne, wymagające interwencji medycznej.

Czytaj również:

Kim jest dermatolog?

Skąd bierze się woskowina w uszach?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 12.03.2023