Stretching – dlaczego warto się rozciągać?

Stretching (czyli rozciąganie ciała) to świetna forma aktywności fizycznej, którą może wykonywać niemal każdy z nas. Wystarczy poświęcić 15 minut dziennie, by odczuć korzyści, jakie płyną z tego typu ćwiczeń.

Stretching polecany jest zarówno osobom starszym, jak i młodszym. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, nie lubisz intensywnych ćwiczeń, a jednocześnie chcesz utrzymać prawidłową postawę oraz poprawić siłę i elastyczność mięśni – ten rodzaj aktywności jest dla Ciebie.

Zalety stretchingu

Regularne rozciąganie całego ciała poprawia kondycję mięśni oraz stawów. Dodatkowo wzmacnia więzadła i uelastycznia ścięgna. Osoby, które uprawiają stretching mają więcej siły, nie męczą się szybko i są bardziej gibkie – nie występują u nich problemy ze schylaniem się czy sięganiem po przedmioty, znajdujące się w dalszej odległości. Dzięki ćwiczeniom, sylwetka staje się smuklejsza. Stretching pomaga rozluźnić całe ciało, przeciwdziała przykurczom mięśni i poprawia samopoczucie. Dlatego szczególnie polecany jest osobom, które często przeżywają sytuacje stresowe czy pracują przez wiele godzin przed komputerem. Podczas stretchingu dotleniony zostaje cały organizm i krążenie krwi jest szybsze. Dlatego jeśli czujesz zmęczenie, nie sięgaj po napój energetyczny, tylko przeprowadź serię ćwiczeń. Nawet 10 min wystarczy, by pobudzić ciało i umysł. Ból pleców nie daje Ci spać? Receptą na tego typu dolegliwości może okazać się regularna aktywność, polegająca na rozciąganiu mięśni, co może przełożyć się na lepszą jakość snu.

Dla aktywnych sportowców

Warto podkreślić, że ćwiczenia rozciągające są idealne również wtedy, jeśli uprawiasz sport. Przed intensywnym wysiłkiem dobrze jest rozluźnić i wysłużyć mięśnie – dzięki temu możesz nie tylko prawidłowo wykonywać inne ćwiczenia, ale również zmniejszasz ryzyko bolesnych kontuzji oraz nieprzyjemnych skurczy. Natomiast dokładna seria ćwiczeń po intensywnym treningu daje szansę na uniknięcie zakwasów, przyspiesza potreningowy proces regeneracji mięśni.

Czytaj również:

Holter EKG – wskazania

 EKG spoczynkowe

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji:  27.08.2023