Sposoby na komary – jak się przed nimi chronić?

19.07.2020

Komary to uciążliwe insekty, dające się we znaki głównie wiosną i latem. Gatunki żyjące w Polsce z reguły nie przenoszą niebezpiecznych chorób, jednak obcowanie z nimi nie należy do przyjemnych. Jak radzić sobie z tymi pasożytami podczas letnich dni?

Swędzące bąble, zaczerwieniona skóra – oto typowe objawy ukąszenia komara. U niektórych osób, uczulonych na ślinę insekta, reakcja organizmu jest bardziej gwałtowna: pojawia się wysypka pokrzywkowa, spory obrzęk, czasami gorączka, a nawet duszności. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Te osoby w sposób szczególny powinny unikać miejsc, gdzie żerują owady.

Komar czy komarzyca – kto nas gryzie?

Pasożytem uciążliwym zwierząt i ludzi jest samica komara. Aby złożyć jaja (w ciągu życia potrafi ich znieść nawet 2.000!), potrzebuje krwi. Larwy wykluwające się z jaj, bytują w środowisku wodnym. Dlatego najwięcej komarów można spotkać na terenach wilgotnych (niedaleko rzek, bagien, jezior). Aby zdobyć pożywienie, samica komara przebija skórę aparatem gębowym i wpuszcza do organizmu żywiciela ślinę, zapobiegającą krzepnięciu krwi. To właśnie ona powoduje powstanie swędzącego bąbla oraz zaczerwienienie skóry.

Jak walczyć z komarami?

Możesz zminimalizować ryzyko ukąszenia przez komara. Jak to zrobić?

  • Na wakacje wybieraj miejsca oddalone od zbiorników wodnych i terenów podmokłych. Uwaga! Komary nie przepadają za słoną wodą, więc nad morzem będzie ich mniej niż nad jeziorem.
  • Samice komarów żerują głównie wczesnym rankiem oraz wieczorami. O tych porach staraj się nie wychodzić z domu. Jeśli musisz wyjść na dwór, ubierz się w odzież zakrywającą nogi i ręce oraz zaopatrz się w specyfiki odstraszające owady (płyny w sprayu, żele, specjalne plastry przyklejane na ubrania itp.). Warto zakupić też specjalne pałeczki lub spiralki – spalając się, wydzielają substancję, odstraszającą komary.
  • W oknach domu zamontuj specjalne siatki/moskitiery.
  • Możesz zaopatrzyć się w lampy owadobójcze (wykorzystują one nieszkodliwe dla człowieka promieniowanie UV oraz siatkę rażącą) oraz elektrofumigator (urządzenie, które po podłączeniu do kontaktu wydziela substancję, chroniącą przed insektami).
  • Komary nie lubią towarzystwa niektórych roślin, np. bazylii, pelargonii, liści mięty czy pomidora. Dlatego dobrze mieć je w swoim otoczeniu. Pokrojona w krążki cebula wytwarza silny aromat, którego komary nie lubią – warto spróbować tego sposobu, by odstraszyć pasożyty.

Co przyciąga komary?

Komary częściej atakują mężczyzn, chętnie gryzą osoby z grupą krwi 0. Osoby z nawet niewiele podwyższoną temperaturą mocniej przyciągają owady. Kobiety w ciąży to świetny wabik na komary – panie oczekujące potomstwa nie tylko mają wyższą temperaturę ciała, ale również wydychają więcej dwutlenku węgla, co przyciąga insekty.

 

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.