Przesadziłeś z alkoholem? Prawdopodobnie przyjdzie Ci zmierzyć się ze skutkami zakrapianej imprezy. Kac, bo o nim mowa, to nic innego jak nieprzyjemne objawy, związane z zatruciem alkoholowym. Poznaj skuteczne sposoby na kaca i dowiedz się, jak go leczyć.
Objawy nadmiernego spożycia alkoholowych trunków dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Niestety panie, ze względu na mniejszą masę ciała oraz zawartość wody w organizmie, zazwyczaj gorzej znoszą zatrucie alkoholem, a objawy kaca są u nich intensywniejsze.
Skąd bierze się kac?
Za trawienie alkoholu odpowiada wątroba, która zamienia go w aldehyd octowy i kwas octowy. Toksyczne metabolity wywołują nieprzyjemne objawy, takie jak np. ból głowy, drżenie rąk czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wymioty, mdłości, brak apetytu. Pod wpływem alkoholu, wydalamy większą ilość moczu, w związku z tym tracimy więcej elektrolitów, odwadniamy się. Stąd m.in. osłabienie, poranne uczucie suchości w ustach oraz silne pragnienie.
Sposoby na kaca
Warto znać skuteczne sposoby na kaca. Niektóre z nich można wdrożyć jeszcze przed imprezą. Wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby opóźnić wchłanianie etanolu, na godzinę przed imprezą warto zjeść solidny posiłek, najlepiej tłusty. Dobrze jest się wyspać – alkohol szybciej działa, gdy jesteśmy zmęczeni.
Podczas imprezy zdecyduj się na jeden rodzaj alkoholu, np. czystą wódkę (alkohol typu whisky, koniak czy tequila zwiększają intensywność kaca). Unikaj napojów gazowanych. Nie przytrzymuj drinków w buzi – około 20 % alkoholu wchłania się już w jamie ustnej! Jeśli palisz, podczas imprezy postaraj się ograniczyć ilość papierosów – nikotyna dodatkowo obciąża wątrobę. Optymalnym rozwiązaniem jest wypicie szklanki niegazowanej wody po każdej porcji alkoholu. Choć jest to raczej ciężkie do wykonania, warto spróbować. Jeśli się nie udało – przed zaśnięciem wypij 2 szklanki wody (rano kac z pewnością będzie mniej uciążliwy) oraz otwórz okno na noc, o ile temperatura na zewnątrz nie jest zbyt niska.
A jakie są sposoby na kaca następnego dnia? Oto kilka z nich:
- Gdy głowa pęka, sięgnij po środek przeciwbólowy. Unikaj jednak paracetamolu, gdyż dodatkowo obciąży wątrobę.
- Weź letni prysznic – chłodna woda orzeźwia umysł i ciało.
- Jak najwięcej pij, zwłaszcza napoje zawierające witaminę C (woda z cytryną, soki wyciskane z cytrusów, sok z kiszonych ogórków). Pomogą również napoje izotoniczne, sok pomidorowy oraz kefir.
- Zjedz coś. To trudne, ale naprawdę pomaga. Dobrym pomysłem będzie zupa: rosół, ogórkowa, kwaśnica. Pomogą również owoce i warzywa.
- Wyjdź na spacer – tlen poprawi Twoje samopoczucie.
Czytaj również:
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 01.05.2022