Spirometria to jedno z najważniejszych badań czynnościowych układu oddechowego, za pomocą którego dokonuje się pomiaru objętości powietrza wydychanego z płuc oraz jego przepływu przez drogi oddechowe.
Badanie jest bardzo przydatne w diagnostyce oraz monitorowaniu skuteczności leczenia chorób pulmonologicznych, orzecznictwie medycyny pracy oraz medycyny sportowej. Wykrycie schorzeń pulmonologicznych w odpowiednim czasie pozwala na przeprowadzenie skutecznego leczenia, co często wiąże się z poprawą jakości, a nawet wydłużeniem życia Pacjenta. Dlatego warto pomyśleć o regularnych badaniach spirometrycznych.
Wskazania do spirometrii
Wskazaniami do przeprowadzenia badania spirometrycznego są:
- Podejrzenie takich chorób jak np. astma lub PoChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) oraz monitorowanie ich przebiegu.
- Przewlekły kaszel, odkrztuszanie dużej ilości wydzieliny.
- Świszczący oddech.
- Uczucie ciągłego zmęczenia, duszności.
- Ból w klatce piersiowej.
- Czynne oraz bierne palenie papierosów.
- Znaczne deformacje klatki piersiowej i/lub kręgosłupa.
- Potrzeba otrzymania orzecznictwa medycznego o stanie zdrowia.
Przeciwwskazania do spirometrii
Spirometrii nie powinny poddawać się osoby które między innymi
- Mają zdiagnozowanego tętniaka aorty lub tętnicy mózgowej.
- Cierpią na znaczne i niekontrolowane nadciśnienie tętnicze.
- Przebyły niedawno operację okulistyczną, operację głowy, krwawienie wewnątrzczaszkowe, zawał serca.
- Mają problemy z odwarstwianiem siatkówki w oku.
- Z uwagi na przebyte zabiegi operacyjne odczuwają silny ból, uniemożliwiający pełny wdech oraz wydech powietrza.
Jak przygotować się do spirometrii?
W dniu przeprowadzenia spirometrii nie należy spożywać alkoholu, obfitych posiłków oraz palić papierosów. Prawdopodobnie konieczne będzie odstawienie leków rozkurczających oskrzela, o czym wcześniej poinformuje lekarz. W dniu badania, Pacjent powinien mieć na sobie luźne, niekrępujące ruchów ubranie. Około 30 minut przed przeprowadzeniem spirometrii nie należy podejmować intensywnego wysiłku fizycznego.
Jak przebiega spirometria?
Po przybyciu do gabinetu lekarskiego trzeba podać wiek, wzrost i niekiedy wagę ciała. Dane te wprowadzane są do komputera, do którego podłączony jest spirometr – urządzenie za pomocą którego przeprowadzanie jest badanie. Przybyły proszony jest o przyjęcie pozycji siedzącej lub stojącej. Jego skrzydełka nosowe zaciśnięte zostają specjalnym klipsem w ten sposób, że może on oddychać jedynie przez usta. Pacjent obejmuje szczelnie wargami jednorazowy ustnik spirometru i wykonuje polecenie technika. Na początku oddycha spokojnie, po czym na znak przeprowadzającego badanie, nabiera jak największą ilość powietrza w płuca, a następnie wydycha ją w sposób możliwie najszybszy i najmocniejszy. Wydech powinien trwać jak najdłużej (nawet jeśli ma się poczucie całkowitego „opróżnienia” płuc), można go zakończyć w momencie, w którym wskaże technik. Czynność najczęściej powtarza się trzy razy.
Wyniki badania, Pacjent otrzymuje bezpośrednio po zakończeniu spirometrii. Przedstawione są one w formie wydruku, na którym znajduje się zwykle graficzny obraz pracy płuc oraz liczbowe parametry, uzyskane przez badanego. Ich interpretacji dokonuje lekarz pulmonolog.
Czytaj również:
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 03.12.2023