Poznaj fatalne skutki palenia papierosów

 

Palisz papierosy? Przeczytaj ten artykuł, w którym przypominamy, jak fatalne skutki w Twoim organizmie może wywołać palenie tytoniu.

Osoby uzależnione od nikotyny często bagatelizują niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą ten niebezpieczny nałóg. Tym bardziej, że poważne skutki palenia papierosów ujawniają się po dłuższym czasie. Najczęściej słyszy się, że toksyczne związki w nich zawarte znacznie zwiększają prawdopodobieństwo rozwinięcia się raka płuc. To prawda, ale lista chorób wywołana przez papierosy jest znacznie dłuższa. Wiele schorzeń może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Skutki palenia papierosów

Abstrahując od tego, że nałóg nikotynowy „zjada” miesięcznie sporą ilość pieniędzy oraz pozostawia na ubraniach i skórze palacza nieprzyjemny zapach, to powoduje również szereg komplikacji zdrowotnych. Oto niektóre z nich:

  • CHOROBY PŁUC
    Najgroźniejszą z nich jest oczywiście nowotwór, ale trzeba pamiętać, iż trujące substancje dymu tytoniowego przyczyniają się również do rozwoju takich schorzeń jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc czy POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Wszystkie te choroby poważnie wpływają na stan całego organizmu, gdyż utrudniają wymianę gazową w płucach.
  • CHOROBY JAMY USTNEJ
    U palaczy dochodzi do wysychania śluzówki w jamie ustnej i redukcji ilości śliny, która ma właściwości antybakteryjne oraz regenerujące. Gdy jest jej zbyt mało, może dojść do pojawienia się próchnicy czy paradontozy. U palaczy szybciej odkłada się płytka nazębna oraz kamień, a zęby stają się żółte lub nawet brązowe. Statystyki pokazują, że osoby uzależnione od nikotyny tracą więcej zębów niż osoby niepalące. Dodatkowo narażone są na rozwój raka wargi, języka i jamy ustnej.
  • CHOROBY UKŁADU SERCOWO – NACZYNIOWEGO
    Palenie papierosów skutkuje podwyższeniem złego cholesterolu we krwi, co niestety wiąże się z poważnymi problemami układu krwionośnego. Palacze częściej cierpią na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, tętniaka aorty, zakrzepicę żył czy udar mózgu.
  • CHOROBY UKŁADU POKARMOWEGO
    Nałóg nikotynowy to również ryzyko rozwoju takich chorób jak rak przełyku, krtani, trzustki, jelita grubego czy żołądka. Osoby palące papierosy narażone są również na wrzody żołądka oraz przepuklinę jelitową.
  • CHOROBY NARZĄDU WZROKU
    Dym papierosowy wywołuje zapalenie spojówek, a także zwyrodnienie plamki żółtej – to drugie schorzenie z czasem uniemożliwia wykonywanie takich czynności jak np. prowadzenie samochodu.
  • CHOROBY UKŁADU ROZRODCZEGO
    Oprócz niezwykle groźnych dla życia nowotworów szyjki macicy czy jajników, palenie papierosów powoduje problemy z płodnością oraz erekcją.
  • PROBLEMY Z UKŁADEM KOSTNO-STAWOWYM
    Palenie tytoniu niezwykle niekorzystnie wpływa na narządy ruchu. Zmniejsza gęstość kości, w związku z tym palacz jest bardziej narażony na ryzyko groźnych złamań.
  • PROBLEMY SKÓRNE
    Palacze mają zwykle mniej elastyczną skórę i więcej zmarszczek. Ich skóra wygląda znacznie gorzej niż u osób niepalących.

Wyżej wymienione schorzenia to jedynie czubek góry lodowej. Do tego dochodzi długa lista problemów, takich jak np. zaburzenia hormonalne, migreny, rak piersi, białaczka i wiele, wiele innych. Dym papierosowy tak naprawdę upośledza funkcjonowanie całego organizmu, powodując mniej lub bardziej groźne schorzenia. Nie trzeba chyba wspominać o katastrofalnych skutkach nikotynizmu w ciąży. Nieodpowiedzialne zachowanie przyszłej mamy może poważnie wpłynąć na zdrowie jej dziecka.

Czytaj również:

Dieta w niedoczynności tarczycy

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 20.01.2024