Skręcenie stawu skokowego – pierwsza pomoc

Skręcenie stawu skokowego – pierwsza pomoc

Niefortunne ułożenie stopy, niewinny upadek – z pozoru niegroźne zdarzenia mogą spowodować zwichnięcie lub skręcenie stawu skokowego. Pierwsza pomoc w tego typu sytuacjach jest niezwykle ważna, gdyż może zapobiec pogłębieniu się urazu.

Skręcenie a zwichnięcie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego to częsta przypadłość, a jego przyczyną jest przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu stawu. W wyniku urazu dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł.

Stopnie skręcenia stawu skokowego

 • Skręcenie stawu skokowego I stopnia
  Objawy: naciągnięcie więzadeł i torebki stawowej, nieznaczna bolesność, niewielki obrzęk i krwiak brak niestabilności
 • Skręcenie stawu skokowego II stopnia
  Objawy: rozerwanie torebki stawowej i częściowe uszkodzenie więzadeł, duży ból, wyraźny obrzęk, częściowa niestabilność stawu
 • Skręcenie stawu skokowego III stopnia
  Objawy: rozerwanie torebki stawowej i duże uszkodzenie więzadeł, niestabilność stawowa, spory obrzęk i duża bolesność. Tego typu uraz nazywamy zwichnięciem

Skręcenie jest więc urazem lżejszym, gdzie dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich. Zwichnięcie to dużo poważniejsza kontuzja, ponieważ w jej wyniku dochodzi do nieprawidłowego przesunięcia się względem siebie powierzchni stawowych – torebka stawowa i więzadła ulegają rozerwaniu.

Skręcenie stawu skokowego – pierwsza pomoc

Procedura udzielenia pomocy osobie, która doznała kontuzji stawu skokowego (niezależne nie od tego czy jest to skręcenie czy zwichnięcie), jest następująca:

 1. Usztywnij uszkodzoną kończynę – to zabezpieczy ją przed jeszcze większym urazem.
 2. Nogę w okolicy stawu skokowego schłodź zimną wodą lub lodem. Uwaga! Lodu nie należy przykładać bezpośrednio na skórę. Można owinąć go w czystą gazę lub ściereczkę. Do schłodzenia kończyny można również wykorzystać specjalne żelowe okłady, które trzyma się w zamrażarce.
 3. Usztywnij uszkodzoną kończynę – to zabezpieczy ją przed jeszcze większym urazem.
 4. Zastosuj delikatny ucisk w celu zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęku.
 5. Połóż nogę powyżej linii serca – to ograniczy napływ krwi do uszkodzonych naczyń.
 6. Skontaktuj się z lekarzem.

Poszkodowanej nogi nie należy obciążać ani rozgrzewać. Niewskazane są ciepłe kąpiele czy okłady.

Czytaj również:

Złamanie nogi – pierwsza pomoc

Właściwości lecznicze głogu

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 04.02.2023