Skąd bierze się woskowina w uszach

Skąd bierze się woskowina w uszach?

Powszechnie wiadomo, że woskowina w uszach jest zjawiskiem naturalnym. Jej obecność pomaga utrzymać przewód słuchowy w dobrym stanie: chroni przed chorobotwórczymi patogenami oraz zanieczyszczeniami. Skąd bierze się woskowina w uszach?

Co jest woskowina uszna?

Woskowina uszna (woszczyna uszna) to oleista, lepkawa wydzielina przewodu słuchowego o żółtawym lub brązowym zabarwieniu. Jej kolor zwykle jest jaśniejszy u osób młodszych w porównaniu z woszczyną u osób starszych. Woskowina jest gorzka w smaku oraz charakteryzuje się specyficznym zapachem.
Woszczyna uszna pełni ważne funkcje. Przede wszystkim oczyszcza oraz nawilża przewód słuchowy. Dodatkowo chroni go przez bakteriami, grzybami, nadmiarem wody oraz urazami.

Skąd bierze się woskowina w uszach?

Woskowinę w przewodzie słuchowym wydzielają gruczoły. W jej skład wchodzą włosy, złuszczony nabłonek, substancje wytwarzane przez gruczoły łojowe oraz apokrynowe.

Przyczyny zbyt dużej ilości woskowiny w uszach

Bywa, że w uszach znajduje się zbyt duża ilość woszczyny. Jakie są tego przyczyny? Oto czynniki, które mogą powodować nadmierne jej wydzielanie:

  • czynniki genetyczne – tendencja do zwiększonej produkcji woskowiny,
  • budowa ucha – wąski i kręty przewód słuchowy znacznie utrudnia proces samoistnego oczyszczania się ucha z woskowiny,
  • przebywanie w zanieczyszczonym środowisku,
  • duży hałas,
  • używanie aparatów słuchowych – urządzenia te praktycznie uniemożliwiają samooczyszczanie kanału usznego,
  • używanie dousznych słuchawek –mogą wpychać wydzielinę w głąb kanału usznego,
  • starzenie się organizmu – u osób starszych woskowina ma tendencję do wysychania i tworzenia czopów woskowinowych,
  • używanie patyczków do oczyszczania kanału słuchowego – niewłaściwa technika usuwania woskowiny,
  • zbyt częste usuwanie woskowiny.

Nadmiar woskowiny w uszach – objawy

Gdy w przewodzie słuchowym jest zbyt dużo woskowiny, może pojawić się problem ze słuchem. Jeśli dojdzie do całkowitego zatkania światła kanału, pojawiają się szumy w uszach, niedosłuch, uczucie wypełnienia ucha, bóle uszne, a nawet zawroty głowy. Jeśli korek woskowinowy nie zostanie usunięty, może dojść do powstania stanu zapalnego, prowadzącego niekiedy do trwałego uszkodzenia słuchu.
Usunięcie nadmiaru woskowiny w uszach najlepiej powierzyć lekarzowi. Sami możemy spowodować wepchnięcie wydzieliny do wnętrza kanału.

Czytaj również:

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Przyczyny kataru – skąd bierze się nieżyt nosa?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 05.03.2023