sigmoidoskopia

Sigmoidoskopia – wskazania. Jak przebiega badanie?

 

Sigmoidoskopia to endoskopowe badanie końcowego odcinka jelita grubego, pozwalające na wczesne wykrycie patologicznych zmian odbytu, odbytnicy, esicy oraz części zstępnicy. W porównaniu do kolonoskopii procedura trwa krócej (około 10-15 minut) i jest przez Pacjentów zdecydowanie lepiej tolerowana.

Sigmoidoskopia – wskazania

Na badanie powinny zgłosić się osoby, u których wystąpiły między innymi następujące objawy:

  • krew w stolcu,
  • zmiana rytmu wypróżnień,
  • biegunki i/lub zaparcia,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu kału,
  • mimowolne oddawanie stolca,
  • ból w trakcie defekacji.

Badaniu powinny się również poddać osoby, u których w rodzinie występowała choroba nowotworowa jelita grubego. Sigmoidoskopia wykonywana profilaktycznie stwarza szansę zminimalizowania u pacjentów wystąpienia raka odbytu i okrężnicy w zaawansowanym stadium.

Sigmoidoskopia – przeciwwskazania

Niestety nie każda osoba może poddać się badaniu. Sigmoidoskopia nie jest polecana między innymi:

  • kobietom w II oraz III trymestrze ciąży,
  • osobom z zaawansowaną chorobą wieńcową,
  • pacjentom z zapaleniem otrzewnej, niewydolnością oddechową, zaburzeniami krzepnięcia krwi,
  • osobom cierpiącym na ostre rozdęcie okrężnicy lub ostry stan zapalny jelita grubego.

Jak przygotować się do sigmoidoskopii?

Przygotowanie do badania polega głównie na oczyszczeniu końcowego odcinka jelita grubego ze stolca. O sposobie opróżniania jelita decyduje lekarz, który może zalecić spożycie środków przeczyszczających. Należy poinformować specjalistę o wszystkich, regularnie przyjmowanych lekach – być może niektóre z nich trzeba będzie odstawić na krótki okres przed badaniem. Na dwa dni przed sigmoidoskopią zalecana jest lekkostrawna dieta, w dniu jej przeprowadzenia, trzeba być na czczo.
Jeśli Pacjent cierpi na przewlekłe zaparcia lub zaburzenia czynności skurczowej jelit, specjalista może nakazać bardziej rygorystyczne postępowanie przygotowawcze – o tym, jak przygotować się do procedury, powinien poinformować lekarz kierujący na badanie.

Jak przebiega sigmoidoskopia?

Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim, Pacjent proszony jest o rozebranie się i położenie na lewym boku (kolana powinny być podciągnięte w kierunku podbródka). Specjalista wsuwa przez odbyt do przewodu pokarmowego Pacjenta giętki i krótki endoskop. Podczas sigmoidoskopii lekarz widzi na ekranie monitora obraz badanych struktur końcowego odcinka jelita grubego, a tym samym jest w stanie wykryć występowanie:

  • owrzodzeń,
  • guzów i deformacji,
  • polipów,
  • zmian naczyniowych,
  • miejsc czynnego lub niedawnego krwawienia.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, podczas sigmoidoskopii specjalista może pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Na życzenie Pacjenta, diagnostyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, choć zazwyczaj badanie jest dobrze tolerowane przez badanego (odczuwany jest jedynie niewielki dyskomfort). W przypadku wystąpienia silnego bólu podczas sigmoidoskopii, należy o tym fakcie poinformować lekarza.

Sigmoidoskopia – powikłania

Sigmoidoskopia jest badaniem inwazyjnym, niosącym ze sobą ryzyko powikłań. Należy do nich między innymi niewielkie krwawienie z odbytu. Możliwe jest również odczuwanie wzdęć i lekkich skurczy jelit. Natychmiastowej konsultacji lekarskiej wymaga pojawienie się większych krwawień, nudności, gorączki czy ostrych dolegliwości bólowych.

Sigmoidoskopia a kolonoskopia

Sigmoidoskopia jest badaniem, obejmującym końcowy odcinek jelita grubego, natomiast podczas kolonoskopii diagnozowana jest śluzówka całej powierzchni jelita. Należy mieć jednak na uwadze, że badanie sigmoidoskopowe pozwala na wykrycie większości zmian nowotworowych jelita grubego, bo właśnie w jego końcowej części najczęściej rozwija się nowotwór. Nie zastąpi kolonoskopii, ale może być alternatywą dla osób, odczuwających ogromny lęk przed bardziej inwazyjną diagnostyką ostatniego odcinka przewodu pokarmowego.

Czytaj również:

Zielone warzywa – właściwości zdrowotne

Domowe sposoby na zgagę

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji:  11.06.2023