Obrazowanie struktur kostnych w czaszce za pomocą promieniowania rentgenowskiego jest badaniem łatwo dostępnym, bezbolesnym, krótkim i nie wymaga szczególnego przygotowania. W jakich przypadkach lekarz kieruje na RTG czaszki? Czy każdy może poddać się temu badaniu?
Prześwietlenie rentgenowskie (nazywane potocznie rentgenem lub RTG) należy do grupy badań obrazowych. Do jego przeprowadzenia wykorzystywane są promienie X, które naświetlają tę część ciała, którą chcemy zdiagnozować. Efektem badania jest obraz tkanek na kliszy. Na tej podstawie lekarz ocenia ich kondycję.
RTG czaszki – wskazania
RTG jest istotnym badaniem w odniesieniu do struktur kostnych czaszki. Nie jest obojętne dla zdrowia, dlatego powinno być przeprowadzane wyłączenie wtedy, gdy istnieją uzasadnione wskazania. RTG czaszki zaleca się w przypadku wystąpienia:
- Urazów, w następstwie których istnieje podejrzenie obecności ciała obcego w czaszce lub wystąpienia ubytków kostnych, złamań i wgłębień.
- Chorób wrodzonych, charakteryzujących się wadami czaszki (np. zespół Turnera, zespół Aperta) oraz deformacji wrodzonych (np. wgniecenie podstawy czaszki).
- Zwapnień wewnątrzczaszkowych, powstałych na skutek np. zakażeń pasożytniczych.
- Chorób nowotworowych (np. oponiaki).
- Chorób przysadki mózgowej (zespół pustego siodła tureckiego).
RTG czaszki – przeciwwskazania
Na RTG może skierować nas wyłącznie lekarz. Badanie nie można też przeprowadzać w każdym przypadku. Należy pamiętać, że przyjęcie dużej dawki promieniowania negatywnie wpływa na DNA, dlatego absolutnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia RTG jest ciąża. Kobieta spodziewająca się dziecka może poddać się badaniu wyłącznie w sytuacji, gdy jest ono całkowicie niezbędne do postawienia diagnozy i nie można go zastąpić żadną inną metodą diagnostyczną.
Jak przebiega badanie?
Rentgen czaszki jest badaniem całkowicie bezbolesnym i szybkim. Nie wymaga specjalnego przygotowania – przed jego przeprowadzeniem należy jedynie ściągnąć wszelką biżuterię, spinki i inne przedmioty, które mogłyby zakłócić obraz. RTG wykonywane jest w pozycji stojącej lub leżącej, a Pacjent zakłada na siebie specjalny fartuch, chroniący go przed szkodliwym promieniowaniem. Wyniki badania rentgenowskiego przekazywane są najczęściej w formie cyfrowej na płycie CD/DVD.
Czytaj także: Co daje jazda na rowerze?
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 30.05.2021