Rezonans magnetyczny jest powszechnie stosowanym badaniem obrazowym, dzięki któremu możliwe jest wykrycie np. chorób onkologicznych, neurologicznych czy schorzeń układu mięśniowo-stawowego.
Rezonans magnetyczny – co to jest za badanie?
Rezonans magnetyczny (MRI) jest wysokospecjalistycznym badaniem obrazowym, niezwykle przydatnym w diagnozowaniu wielu różnych chorób. Podczas jego przeprowadzania, skaner MRI wytwarza pole magnetyczne oraz fale radiowe o różnej częstotliwości. Jest to procedura nieinwazyjna i bezpieczna. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej (TK), rezonans magnetyczny nie wymaga wykorzystania promieniowania jonizującego.
Rezonans magnetyczny z kontrastem
Czasami lekarz może skierować pacjenta na rezonans magnetyczny z kontrastem – co to oznacza? W trakcie wykonywania MRI, badanemu podaje się dożylnie specjalną substancję cieniującą (tzw. kontrast), którego zastosowanie wzmacnia sygnał w obszarze poddawanym badaniu, co zdecydowanie ułatwia widoczność niektórych tkanek, zmian ogniskowych itp.
Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia MRI jest:
- obecność w ciele metalowego elementu, który pod wpływem działania silnego pola magnetycznego mógłby ulec nagrzaniu, przesunięciu, zniszczeniu,
- rozrusznik serca lub kardiowerter.
Rezonans magnetyczny bywa stosowany u kobiet w ciąży (choć zdecydowanie nie zaleca się jego przeprowadzania w pierwszym trymestrze, a przyszłym mamom nie podaje się środka cieniującego). Niewydolność nerek może być ograniczeniem w przeprowadzeniu MRI z podaniem środka cieniującego.
Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?
MRI nie wymaga specjalnych przygotowań (chyba, że badanie jest z kontrastem – wówczas konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań laboratoryjnych, o czym poinformuje lekarz). Czasami, gdy badanie przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym (np. u dzieci, które nie są w stanie leżeć bez ruchu przez dłuższy czas lub u osób, które mają klaustrofobię i nie potrafią leżeć w wąskiej tubie aparatu MRI) konieczne jest powstrzymanie się na kilka godzin przed badaniem od jedzenia i picia.
Przed wykonaniem badania należy zdjąć wszystkie metalowe elementy ubrań oraz biżuterię. W przypadku rezonansu głowy niewskazane jest używanie lakierów, żelów do włosów.
Jak przebiega rezonans magnetyczny?
W celu przeprowadzenia badania wykorzystuje się specjalny aparat/skaner, który wyglądem przypomina ciasny tunel. Pacjent wjeżdża do jego wnętrza na ruchomym łóżku. Badanie jest długotrwałe, na jego wykonanie warto przeznaczyć od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Dodatkowo urządzenie generuje silny hałas, dlatego pacjentom poleca się włożenie do uszu jednorazowych zatyczek, które go tłumią.
Podczas badania pacjent musi leżeć nieruchomo i wykonywać polecenia technika, który niekiedy może prosić np. o wstrzymanie oddechu na kilka sekund. W każdej chwili badany może przerwać badanie używając do tego specjalnego przycisku.
Jeśli MRI zostało przeprowadzone z kontrastem, wówczas po badaniu należy pić dużo płynów celem usunięcia go z organizmu; w przypadku kobiet karmiących należy powstrzymać się od karmienia dziecka przez około dobę (ściągnięty pokarm w tym czasie należy wylać).
Jakie części ciała obrazuje się przy pomocy MRI?
Dzięki badaniu możliwe jest dokładne zobrazowanie wielu obszarów anatomicznych ciała, a tym samym zdiagnozowanie wielu chorób neurologicznych (np. stwardnienia rozsianego, tętniaków naczyń mózgowych), schorzeń kręgosłupa, zaburzeń układu kostno-stawowego, schorzeń nowotworowych, czy patologicznych procesów w obrębie jamy brzusznej i miednicy. Dlatego, w zależności od podejrzewanego przez lekarza schorzenia, specjalista może zlecić rezonans magnetyczny np.:
- kręgosłupa, stawów, kończyn,
- jamy brzusznej i miednicy,
- mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych,
- płuc,
- piersi,
- głowy i przysadki mózgowej.
Nośnik, na którym zapisany jest obraz z badania, pacjent otrzymuje po zakończonym MRI; na opis zwykle trzeba czekać kilka tygodni.
Czytaj również:
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 20.04.2024