Rak tarczycy

Rak tarczycy

Rak tarczycy to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w obrębie gruczołów wydzielania wewnętrznego. Zwykle atakuje po 40 roku życia, częściej kobiety niż mężczyzn.

Rak tarczycy – rodzaje

  • Rak brodawkowaty (carcinoma papillare) – najczęściej występujący nowotwór tego gruczołu. Rozwija się raczej powoli, rzadko daje przerzuty odległe. Leczenie daje dużą szansę na pełny powrót do zdrowia.
  • Rak pęcherzykowy (carcinoma folliculare) – często daje niespecyficzne objawy, dlatego bywa późno wykrywany. Charakteryzuje się łagodnym przebiegiem. Rokowania są dobre, jeśli choroba zostanie wcześnie zdiagnozowana.
  • Rak anaplastyczny (carcinoma anaplasticum) – jest to nowotwór rzadki, ale wyjątkowo złośliwy. Szybko się rozwija, dając odległe przerzuty. Cechuje się gorszym rokowaniem niż poprzednie dwa typy nowotworu.
  • Raka rdzeniasty (carcinoma medullare) – bardzo złośliwy, ale na szczęście rzadki nowotwór. Daje przerzuty odległe.

Rak tarczycy – przyczyny

Do czynników rozwoju choroby zaliczane są uwarunkowania genetyczne – biorąc pod uwagę raka rdzeniastego to szacuje się, iż 25-30% przypadków stanowią nowotwory dziedziczne, związane z mutacją genu RET. Na pojawienie się choroby wpływa​ również promieniowanie jonizujące, zwłaszcza w okresie dzieciństwa. Zjawisko to towarzyszy np. radioterapii we wczesnych latach życia. Nie bez znaczenia jest również poziom jodu w organizmie.

Rak tarczycy – objawy

Jednym z najwcześniejszych objawów choroby, który powinien skłonić do bezwzględnej wizyty u lekarza, jest wyczuwalny palcami guzek (lub jego skupiska) na tarczycy. Zazwyczaj jest on twardy, nie jest prosto przesunąć go podczas badania. Nowotwór ten może również powodować powiększenie węzłów chłonnych. Gdy choroba jest zaawansowana, pojawić się mogą duszności, świszczący oddech, a nawet przewlekła chrypka. Niekiedy chory ma problem z przełykaniem pokarmów lub płynu.

Rak tarczycy – diagnostyka

W przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy, podstawowym badaniem jest USG tego gruczołu. Specjalista ocenia jego wielkość, kształt oraz ogląda ewentualne guzki. Te wypełnione płynem zazwyczaj nie stanowią większego zagrożenia dla Pacjenta. Znacznie bardziej niebezpieczne uważa się guzy lite – ich obecność to wskazanie do dalszej diagnostyki. W tym przypadku lekarz zleca przeprowadzenie scyntygrafii. Pacjent połyka niewielką ilość substancji radioaktywnej, którą wchłaniają komórki tarczycy. Biorąc pod uwagę ilość przyjętej substancji przez guzki, lekarz stwierdza, które z nich są złośliwe, a które mają charakter łagodny. Kolejnymi badaniami diagnostycznymi są: biopsja cienkoigłowa oraz oznaczenie w surowicy krwi poziomu tyreoglobuliny i kalcytoniny. Niekiedy lekarz może zlecić również tomografię komputerową luz rezonans magnetyczny okolić szyi.

Rak tarczycy – leczenie

Nowotwór tarczycy jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Zabiegowi zwykle towarzyszy usunięcie węzłów chłonnych, zlokalizowanych w okolicy gruczołu. W przypadku nowotworu pęcherzykowego oraz brodawkowatego, leczeniem uzupełniającym jest terapia jodem promieniotwórczym. W zależności od typu nowotworu, lekarz może zalecić teleradioterapię, leczenie hormonem tarczycy, radioterapię, chemioterapię lub stosowanie leków ukierunkowanych na cele molekularne.

Czytaj również:

Rak jajnika

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 25.02.2024