Rak jajnika

Rak jajnika

Rak jajnika to bardzo groźna choroba, która atakuje kobiety głównie po 50 roku życia, choć coraz częściej diagnozowane są przypadki choroby u dużo młodszych kobiet. Najczęściej występującą postacią raka jajnika jest rak gruczołowy. Powstaje w jajniku, przydatkach ale pojawić się może również w jajowodach. Niestety nowotwór ten rozwija się bardzo szybko, zajmując przy tym sąsiednie narządy. Schorzenie wykryte wcześnie daje szanse na wyleczenie. Późna diagnoza rokuje niestety niepowodzeniem leczenia i zwykle prowadzi do zgonu kobiety.

Rak jajnika – przyczyny

Nie są do końca znane przyczyny nowotworu złośliwego jajnika. Wiadomo jednak, że istnieją czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Są to:

  • Wrodzona mutacja genu BRCA1, BRCA2.
  • Zespół Lyncha, Zespół Gorlina, Zespół Peutza-Joghersa.
  • Otyłość.
  • Nieprawidłowa dieta, obfitująca w niezdrowe tłuszcze.
  • Późne macierzyństwo (powyżej 30 roku życia).
  • Endometrioza.
  • Występujący rodzinnie rak jajnika lub rak piersi.

Warto wspomnieć, iż ryzyko pojawienia się schorzenia zmniejszają czynniki hamujące owulację, takie jak antykoncepcja hormonalna, duża liczba ciąż, długie karmienie piersią.

Rak jajnika – objawy

Rak jajnika, potocznie zwany jest przez lekarzy „cichym zabójcą”, ponieważ choroba ta przez długi czas zwykle nie daje charakterystycznych objawów. Te, które Pacjentka zauważa, często utożsamiane są z dolegliwościami układu pokarmowego. Mogą to być wzdęcia, powiększenie obwodu brzucha, wodobrzusze, odbijanie, uczucie pełności. Bywa, iż kobieta obserwuje nietypowe krwawienia z dróg rodnych oraz odczuwa ucisk w miednicy. 

Rak jajnika – diagnostyka

Jednym z podstawowych badań diagnostycznych, wykrywających nowotwór jajnikajest badanie ginekologiczne przez pochwę i odbyt, połączone z USG (transwaginalnym oraz przez powłoki brzuszne). Kolejnym krokiem w rozpoznaniu choroby jest oznaczenie stężenia markerów nowotworowych (CA-125 i HE-4) w surowicy krwi. Należy jednak pamiętać, że we wczesnym stadium raka jajnika, poziom markerów zazwyczaj jest prawidłowy, a podwyższone ich stężenie niekoniecznie świadczy o rozwoju schorzenia. W razie potrzeby, lekarz może zlecić również przeprowadzenie tomografii komputerowej jamy brzusznej oraz miednicy. W przypadku wodobrzusza można wykonać punkcję, mającą na celu pobranie płynu z otrzewnej do badania cytologicznego. Bywa, że specjalista zleca również diagnostykę laparoskopową.

Rak jajnika – leczenie

Jeśli u Pacjentki zostanie stwierdzona choroba nowotworowa jajnika, lekarz najpewniej skierują ją na zabieg laparoskopowy lub operację, w celu usunięcia guza. Przy okazji, chorej wycina się zazwyczaj obydwa jajniki, macicę, węzły chłonne oraz widoczne ogniska nowotworowe. Leczeniu często towarzyszy również chemioterapia oraz terapia lekami ukierunkowanymi molekularnie.

Czytaj również:

USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 10.02.2024