Pyłkowica to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu oddechowego i jest ona nieprawidłową reakcją organizmu na czynnik zwany alergenem – w tym wypadku pyłki roślin. Układ immunologiczny traktuje je jako substancje zagrażające zdrowiu i rozpoczyna z nimi walkę, mającą na celu pozbycie się ich z organizmu, Pojawienie się objawów schorzenia wiąże się ściśle z kalendarzem pylenia roślin, które wywołują reakcję uczuleniową. Symptomy choroby najbardziej uciążliwe bywają w czerwcu i lipcu, choć można je odczuwać znacznie wcześniej lub później.
Alergia na pyłki roślin – co uczula?
W procesie rozmnażania niektórych roślin niezbędny jest wiatr, transportujący pyłek – jego drobne cząsteczki rozproszone w powietrzu trafiają do organizmu człowieka poprzez drogi oddechowe, powodując u niektórych osób reakcje alergiczne. W naszym kraju, chorobę wywołują między innymi:
- Pyłki traw – alergen ten uczula najczęściej.
- Pyłki drzew – źródłem alergenów głownie jest brzoza, olsza i leszczyna, topola i dąb.
- Pyłki chwastów – reakcję uczuleniową organizmu najczęściej wywołuje bylica, komosa, szczaw, pokrzywa.
Alergia na pyłki roślin – przyczyny
Nie ma jednej przyczyny, która w każdym przypadku byłaby odpowiedzialna za występowanie pyłkowicy. Jednak do czynników ryzyka można zaliczyć predyspozycje genetyczne – alergia na pyłki pojawiająca się u rodziców, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u ich dzieci. Ponadto osoba cierpiąca na inne alergie (np. pokarmowe), jest bardziej narażona na pojawienie się pyłkowicy. Zauważono również, że chorobie sprzyjają tereny uprzemysłowione (uszkodzone zanieczyszczeniami drogi oddechowe ułatwiają pyłkom roślinnym alergizujące działanie).
Alergia na pyłki roślin – objawy
Pyłkowicę charakteryzuje sezonowe występowanie objawów. Do najbardziej charakterystycznych należy wodnisty katar (tzw. katar sienny) oraz napadowe, seryjne kichanie. Towarzyszyć im może zatkany i/lub swędzący nos, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz świszczący oddech. Nierzadko zaobserwować można również drapanie w gardle, a nawet duszności, bóle głowy i zatok. Osoby uczulone na pyłki roślin, po powrocie ze spaceru często skarżą się na dokuczliwą wysypkę na ciele, zwłaszcza na jego nieosłoniętych częściach.
Pojawienie się powyższych symptomów niekoniecznie oznacza alergię na pyłki roślin. Mogą one być zwiastunem innych jednostek chorobowych. Aby mieć pewność co do alergii, najlepiej udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania.
Alergia na pyłki roślin – leczenie
Leczenie pyłkowicy zazwyczaj jest trudne i długotrwałe. Aby łagodzić jej objawy i skutecznie im przeciwdziałać, należy udać się po poradę do alergologa. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz testów (skórnych i/lub z krwi), lekarz stawia diagnozę oraz informuje, na jakie dokładnie pyłki roślin Pacjent jest uczulony.
Leczenie schorzenia opiera się głównie na unikaniu alergenów oraz leczeniu farmakologicznym. Specjalista może zaproponować również przeprowadzenie procesu odczulania (immunoterapia swoista).
Rady dla alergików
Osoba, u której stwierdzono alergię na pyłki roślin powinna w okresie ich pylenia stosować się do kilku zasad. Należy:
- Spacerować po zakończeniu obfitego oraz długotrwałego deszczu (wtedy powietrze jest wolne od pyłków roślin).
- Monitorować powiadomienia o stężeniu alergenów. Jeśli jest duże, trzeba ograniczyć przebywanie poza domem oraz unikać otwierania okien.
- Myć całe ciało (szczególnie ręce i twarz) i zmienić ubranie po przyjściu do domu.
- Stosować filtry przeciwpyłowe (w domu i samochodzie).
- Oczyszczać nos oraz oczy w ciągu dnia środkami zleconymi przez lekarza.
- Nosić maski ochronne do oddychania.
- Stosować się do wskazówek lekarza prowadzącego.
Czytaj również:
Grzybica paznokci – przyczyny, objawy, leczenie
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 24.06.2023