24.01.2021
Ostatnio, w związku z pandemią SARS-CoV-2, popularne stały się pulsoksymetry. Te niewielkich rozmiarów urządzenia stosowane są w kontrolowaniu przebiegu choroby COVID-19. W jakich sytuacjach może się jeszcze przydać pulsoksymetr i jak działa?
Pulsoksymetr służy do szybkiego pomiaru saturacji krwi. Inaczej mówiąc, bada, czy jest w niej wystarczająca ilość tlenu. Prawidłowa wartość saturacji to zakres pomiędzy 95% a 98%. Warto jednak zwrócić uwagę na wiek i choroby współtowarzyszące osoby badanej – wówczas wynik możne być nieco niższy. Spadek saturacji oznacza niedotlenienie tkanek, co może wywołać duszność. Trzeba pamiętać, że chwilowy spadek saturacji nie zawsze jest sygnałem alarmowym, ale na pewno wymaga konsultacji lekarskiej, podczas której dokonywana jest profesjonalna ocena stanu Pacjenta.
Pulsoksymetr napalcowy
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pulsoksymetrów. Najbardziej popularne stały się ostatnio pulsoksymetry napalcowe. Można je używać w warunkach domowych, są stosunkowo tanie i proste w obsłudze: do urządzenia wkładamy palec wskazujący, a wynik pojawia się bardzo szybko. Oprócz saturacji, pulsoksymetry wskazują inny, równie ważny parametr funkcji życiowych, jakim jest tętno krwi – norma to 60-100 uderzeń na minutę u dorosłego człowieka.
Pulsoksymetr – do czego służy?
Wskazaniami do stosowania pulsoksymetrów są:
- Choroby układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego.
- Nadciśnienie tętnicze.
- Cukrzyca oraz inne przewlekłe choroby, które wymagają stałej opieki lekarskiej np. astma.
- Ciąża.
- Nagłe wypadki, kiedy istnieje podejrzenie, że u Pacjenta doszło do niedotlenienia organizmu (zatrucie, poparzenie, duży ubytek krwi itp.).
Pulsoksymetry coraz częściej wykorzystywane są w medycynie sportowej w badaniach wydolnościowych. Korzystają z nich np. alpiniści (przebywanie na większych wysokościach może spowodować, że wysycenie krwi tlenem jest niższe). Nierzadko urządzenia stosowane są do optymalizacji treningów np. przez biegaczy.
Wiarygodność pomiaru pulsoksymetrem
Nie zawsze wartość, którą wskaże pulsoksymetr jest zgodna z rzeczywistym stanem. Niestety pomiary dokonywane tym urządzeniem wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Wynik może okazać się nieprawidłowy, jeśli do pulsoksymetru włożymy palec obrzęknięty, mokry, a paznokieć jest za długi czy pomalowany lakierem. Podczas pomiaru nie wolno ruszać palcem, a dłonie nie mogą być zmarznięte. Wszelkie opatrunki, bandaże, plastry, powinny być wcześniej z palca usunięte. Pomiar może zostać zaburzony, jeśli paznokieć palca wykazuje zmiany chorobowe, wywołane np. przez grzybicę.
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.