Przyczyny kataru

Przyczyny kataru – skąd bierze się nieżyt nosa?

 

Katar (zwany nieżytem nosa) to zapalenie błon śluzowych nosa, objawiający się nadmiernym wytwarzaniem płynu/śluzu. Mimo tego, że zwykle nie jest symptomem groźnej choroby, potrafi utrudnić codzienne funkcjonowanie. Gdy dopadnie nas katar, ciężko nam swobodnie oddychać, mamy problemy ze snem. Jakie są przyczyny kataru?

Przyczyny kataru

Błona śluzowa, która wyścieła nos i zatoki, produkuje wydzielinę niezbędną do utrzymania dróg oddechowych w dobrej kondycji. Jest ona odpowiedzialna za nawilżanie i ogrzewanie powietrza, które wdychamy. Stanowi także pierwszą barierę w walce z zanieczyszczaniami oraz chorobotwórczymi patogenami. Gdy zaatakują one organizm z większą siłą, błona śluzowa wydziela więcej wydzieliny, aby skutecznie pozbyć się szkodliwych czynników i utrudnić im wniknięcie w tkanki organizmu.
W większości przypadków nieżyt nosa powodują wirusy. Jeśli dochodzi do nadkażenia bakteryjnego błony śluzowej nosa, wydzielina robi się gęsta i przybiera żółty lub zielony kolor.

Jakie mogą być jeszcze przyczyny kataru? Oto niektóre z nich:

  • Zmiany hormonalne (np. w okresie ciąży czy menopauzy) – hormony mogą przyczyniać się do ukrwienia i obrzęku śluzówki co utrudnia usuwanie wydzieliny nosowej.
  • Działanie alergenów – powstawanie kataru może mieć podłoże alergiczne (wówczas mówimy o tzw. katarze siennym).
  • Polipy.
  • Krzywa przegroda nosowa.
  • Zażywanie niektórych leków.
  • Chwilowe wystąpienie kataru może być również spowodowane zimnym powietrzem, ostrym jedzeniem czy płaczem.

Objawy kataru

Jednym z głównych symptomów kataru jest wydzielina, która utrudnia swobodne oddychanie. Oprócz tego często pojawia się uczucie dyskomfortu w nosie (świąd, zatkanie). Osoba cierpiąca na nieżyt nosa zwykle skarży się na osłabienie węchu i smaku oraz częste kichanie.

Leczenie kataru

Podstawą terapii nieżytu nosa jest zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości. Leczenie kataru o podłożu alergicznym wygląda inaczej niż w przypadku gdy wywołały go bakterie, a jeszcze inaczej, jeśli przyczyną kataru są wirusy. O sposobie postępowania decyduje lekarz.

Trzeba pamiętać, że katar stanowi świetną pożywkę dla rozwoju bakterii czy grzybów, dlatego gdy się pojawi, należy dbać o właściwą higienę i rozważne oczyszczanie nosa. We własnym zakresie można przeprowadzać inhalacje z dodatkiem soli fizjologicznej oraz olejków eterycznych. Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w których przebywamy.

Czytaj również:

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Dlaczego skóra głowy swędzi?

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 31.12.2023