poranne zmęczenie przyczyny

Skąd bierze się poranne zmęczenie?

Śpisz wystarczająco długo, a rano czujesz, że nie ma w Tobie energii do działania? W ciągu dnia nie masz na nic siły i zwyczajnie nic nie chce Ci się robić? Jeśli odczuwasz poranne zmęczenie, to znak, że możesz cierpieć na dolegliwość zwaną zmęczeniem przewlekłym. Jakie mogą być jej przyczyny?

Poranne zmęczenie – przyczyny

 • Niewystarczająca ilość snu
  To nieprawda, że aby dobrze funkcjonować, dorosły człowiek musi spać 8 godzin. Ilość snu, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jest indywidualna – niektórym osobom wystarczy jedynie 5-6 godzin zdrowego nocnego snu, aby przez cały dzień cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz wigorem. Dlatego warto poznać swoje potrzeby i określić, czy śpimy faktycznie tyle godzin, ile potrzebuje nasz organizm.
 • Nieprawidłowa dieta
  Niepełnowartościowy jadłospis, ubogi w witaminy i minerały, a bogaty w produkty przetworzone i kaloryczne, znacząco obniża jakość funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niedostateczna ilość żelaza, witamin z grupy B oraz kwasu foliowego prowadzi do anemii. Wtedy czujemy się cały czas senni, apatyczni. Warto również przyjrzeć się temu, czy wypijamy wystarczającą ilość wody w ciągu dnia – nieodpowiednie nawodnienie może wywoływać uczucie zmęczenia.
 • Niedostateczna ilość ruchu
  Przewlekłe zmęczenie, charakteryzujące się brakiem sił o poranku, może być spowodowane niewystarczającą ilością aktywności fizycznej w ciągu dnia. Siedzący charakter pracy, spędzanie czasu „za kółkiem” w samochodzie, godziny przed telewizorem – to wszystko nie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Aby poprawić krążenie, wzmocnić organizm oraz dodać mu energii do działania, wystarczy poświęcić około 40 min. dziennie na aktywność fizyczną. Nie musi to być morderczy trening na siłowni, wystarczy spacer szybkim tempem na świeżym powietrzu.
 • Stres
  Życie w pośpiechu, brak czasu na odpoczynek, nieustanne napięcie i stres tak na prawdę niszczą organizm i powodują uczucie przewlekłego zmęczenia. Rano budzimy się niewyspani, zniechęceni do życia, emocjonalnie wyczerpani.
 • Nadmiar kofeiny
  1-2 filiżanki kawy dziennie raczej nie szkodzą. Natomiast spożywanie nadmiernej ilości kofeiny powoduje, że przestaje nas ona stymulować, w zamian za to wywołuje uczucie zmęczenia.

Przewlekłe zmęczenie a choroby

Jeśli wystarczająco się wysypiamy, odpowiednio odżywiamy i ogólnie prowadzimy zdrowy tryb życia, a mimo to czujemy się ciągle zmęczeni – pora odwiedzić lekarza. W pierwszym kroku specjalista zapewne zleci zrobienie podstawowych badań krwi i moczu oraz przeprowadzi wywiad na temat dolegliwości, jak również zażywanych leków. Przyczyną senności i zmęczenia w ciągu dnia mogą być spożywane lekarstwa oraz niektóre choroby (np. anemia, cukrzyca, alergia, depresja, schorzenia tarczycy a nawet jelit).

Czytaj również:

Niedobór żelaza – objawy i przyczyny

Łamliwe paznokcie – przyczyny i zapobieganie

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 29.05.2022