Objawy przesilenia wiosennego

Przesilenie wiosenne – jak sobie z nim radzić?

Boli Cię głowa, czujesz osłabienie i senność? Być może jest to wina syndromu zmęczenia wiosennego, zwanego potocznie przesileniem wiosennym. Sprawdź, jak sobie z nim radzić.

Mogłoby się wydawać, że wraz z nadejściem bardziej słonecznych i cieplejszych dni, powinniśmy poczuć energię oraz wzrost witalności. Tymczasem osłabiony i zmęczony zimą organizm często potrzebuje więcej czasu, by przystosować się do nowej pory roku. Zwłaszcza, że wraz z nadejściem wiosny występują częste wahania pogody, temperatur i ciśnienia, co nie sprzyja dobremu samopoczuciu.

Objawy przesilenia wiosennego

Zanim wiosna rozkwitnie, każdy z nas może odczuwać nieprzyjemne objawy, do których należą:

  • Senność, zmęczenie.
  • Ból głowy.
  • Apatia.
  • Rozdrażnienie.
  • Zaburzenia koncentracji.
  • Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
  • Kołatanie serca.
  • Wypadanie włosów.
  • Mniejsza odporność, podatność na infekcje.

Jak sobie radzić z wiosennym przesileniem?

Najlepiej zwolnić obroty i dać organizmowi szansę na przystosowanie się do nowych warunków pogodowych. To dobry moment na odpoczynek z dala od pracy i codziennych obowiązków. Urlop, choćby miał trwać tylko kilka dni, to idealny czas na regenerację osłabionego zimą organizmu. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaraj się jak najwięcej wypoczywać. Wysypiaj się i codziennie spaceruj. Przebywanie na świeżym powietrzu sprzyja dotlenieniu oraz „łapaniu” tak ważnej dla zdrowia witaminy D. Ciężkostrawne, wysokokaloryczne potrawy zastąp daniami bogatymi w warzywa i owoce. Słodkie przekąski zastąp zdrowymi orzechami. Pij dużo wody.

Ile trwa przesilenie wiosenne?

W zależności od osoby, czas kiedy organizm przystosowuje się do nowej pory roku trwa od kilku do kilkunastu dni. Po tym okresie zazwyczaj odczuwalny jest przypływ energii i sił. Jeśli mimo upływających dni i poprawiającej się aury nieprzyjemne objawy nie mijają, warto skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem i wykonać badania diagnostyczne.

Czytaj: Omdlenie – pierwsza pomoc

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 17.04.2021