To nieprawda, że problemy ze słuchem mają jedynie osoby starsze. Fakt, że przypadłość ta dotyka głównie ludzi w podeszłym wieku, jednak objawy niedosłuchu pojawiają się też u nastolatków, a nawet małych dzieci. Dlaczego tak się dzieje i co może budzić nasz niepokój?
Problemy ze słuchem zwykle związane są z procesem starzenia się organizmu. Jednak mogą się one pojawić w dowolnym momencie życia, a ich przyczyny bywają różne. Niedosłuch może być wrodzony, bywa skutkiem nagłego urazu struktur ucha, różnego rodzaju chorób, a nawet zażywania niektórych leków. Niestety problem ten nierzadko występuje u osób, regularnie eksponowanych na hałas, np. podczas słuchania głośnej muzyki przez słuchawki.
Problemy ze słuchem – objawy niedosłuchu
O tym, że masz problem ze słuchem, mogą świadczyć następujące sytuacje:
- Czujesz, że nie słyszysz tak dobrze, jak kiedyś.
- Masz trudności ze zrozumieniem wypowiedzi innych osób oraz zweryfikowaniem kierunku, z którego pochodzi dźwięk.
- Podgłaśniasz odbiornik telewizyjny lub radiowy na tyle, że staje się to uciążliwe dla otoczenia.
- Zdarza Ci się nie usłyszeć dźwięku telefonu, mimo że jest zlokalizowany niedaleko Ciebie.
- Nie słyszysz cichych dźwięków, takich jak np. szum liści.
Badanie słuchu
Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza laryngologa. Z pewnością konieczne stanie się przeprowadzenie profesjonalnej diagnostyki w kierunku niedosłuchu. Badanie takie powinny także wykonać osoby, które są genetycznie obciążone chorobami, związanymi ze słuchem, a także te, które poosiadają aparat słuchowy, ale czują ze nie jest on skuteczny. Obowiązkowym, regularnym badaniom bezwzględnie powinni być poddani wszyscy ci, którzy pracowali lub pracują w środowisku, narażonym na hałas (budowlańcy, muzycy, pracownicy hut itp.). Po zakończonej diagnostyce, specjalista podejmuje decyzję o tym, co należy zrobić, aby poprawić jakość życia Pacjenta. W wielu przypadkach wystarczy dobrze dobrany aparat słuchowy, który umożliwi komfortowe funkcjonowanie.
Czytaj również: Nadmierna potliwość – jak z nią walczyć?
Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.
Data publikacji: 15.04.2023