Problemy z pamięcią po covidzie

Problemy z pamięcią po COVID-19

Minęły już 2 lata od wybuchu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dziś już, jakie powikłania może powodować u osób, które zachorowały na chorobę COVID-19. Jednym z nich jest problem z pamięcią i koncentracją.

Ozdrowieńcy, niezależnie od tego, którą mutacją koronawirusa SARS CoV-2 zostali zainfekowani, nierzadko skarżą się na zaburzenia neurologiczne. Skarżą się na bóle głowy, kłopoty z zapamiętywaniem i skupieniem się. Naukowcy zastanawiają się, czy osoby te w podeszłym wieku mogą być bardziej narażone na demencję.

Mgła mózgowa po COVID-19

Pojęcie „mgła mózgowa” nie jest terminem medycznym. Służy do określenia stanu w jakim znajduje się nie tylko część chorych na COVID-19, ale również liczni ozdrowieńcy. Osoby te często cierpią na bóle głowy, wolniej myślą, mają problemy z koncentracją, pamięcią i jasnością umysłu. Jeśli tego typu objawy utrzymują się lub nasilają, należy skontaktować się z lekarzem.

Problemy z pamięcią po covidzie – jak sobie pomóc?

Jeśli po przebyciu choroby koronawirusowej cierpisz na problemy z pamięcią, zasięgnij porady specjalisty: lekarza rodzinnego lub neurologa. Podziel się z nim wszystkimi obawami, dotyczącymi swojego stanu zdrowia. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, prawdopodobnie zostaniesz skierowany na dodatkowe badania. Nie bagatelizuj ich! W międzyczasie możesz wykonywać szereg czynności, sprzyjających poprawieniu pamięci.

  •  Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz prawidłową dietę, obfitująca w kwasy omega-3.
  • Ogranicz sytuacje stresowe, spotykaj się ze znajomymi, rób to, co sprawia Ci przyjemność.
  • Ruszaj się. Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala, wykonuj ćwiczenia aerobowe (na wszelki wypadek rodzaj ćwiczeń skonsultuj z lekarzem). Do codziennego harmonogramu dnia warto włączyć spacery na świeżym powietrzu.
  • Wysypiaj się.

Czytaj również:

Biegunka, wymioty a COVID / Omikron

Drapanie w gardle a COVID / Omikron

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 06.02.2022