Problemy psychiczne po COVID-19

Problemy psychiczne po COVID-19

Zaburzenia lękowe oraz stany depresyjne to skutki choroby COVID-19, o których mówi się coraz częściej. Są one odpowiedzią na nową dla wielu osób sytuację, związaną ze zdrowiem, brakiem poczucia bezpieczeństwa oraz obowiązkową kwarantanną czy izolacją. Niestety tylko część osób, które potrzebują pomocy specjalisty, szuka wsparcia. Przeczytaj, jakie mogą być problemy psychiczne po COVID-19 i jak sobie z nimi radzić. 

Osoby cierpiące na zaburzenia emocjonalne, po przechorowaniu COVID-19 są bardziej narażone na nasilenie objawów depresji czy innych chorób psychicznych. Choć nie tylko. U tych, u których wcześniej nie występowały żadne zaburzenia tego typu, również można obserwować pogorszenie kondycji, co skutkuje problemami w codziennym funkcjonowaniu. Kiedy warto udać się specjalisty?

Problemy psychiczne po COVID-19: objawy depresji

W okresie pandemii, niemal każdy z nas zauważył u siebie obniżenie nastroju. Odczuwaliśmy lub nadal odczuwamy obawy o zdrowie bliskich czy pracę. Do tego często dochodzi społeczna izolacja, niepewność jutra. Ale nie każdy smutek to depresja i o tym warto pamiętać. Depresja to stan, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, nie pozwala pracować, uczyć się, spać.
Depresję możemy podejrzewać, jeśli dwa z poniższych objawów występują prawie codziennie przez większą część dnia minimum dwa tygodnie:

  • Znaczne obniżenie nastroju, smutek.
  • Kompletna utrata zainteresowania czynnościami dnia codziennego, utrata energii.
  • Utrata zdolności do radowania się.

Przy depresji, powyższym objawom towarzyszą niektóre z następujących symptomów:

  • Spadek koncentracji i uwagi.
  • Niska samoocena i zbyt mała wiara w siebie.
  • Poczucie winy i małej wartości.
  • Pesymistyczne patrzenie w przyszłość.
  • Myśli i próby samobójcze,
  • Problemy ze snem.
  • Mniejszy apetyt.

Pamiętaj! Diagnozowaniem depresji zajmuje się psychiatra. To u niego w pierwszej kolejności należy szukać pomocy. Nie przyjmuj żadnych leków na własną rękę, nie korzystaj z porad, dostępnych na forach internetowych. Profesjonalne i zaufane źródła informacji w sieci na temat depresji mogą być przydatne, ale tylko lekarz jest w stanie precyzyjnie określić stan zdrowia psychicznego i poprowadzić skuteczne leczenie.

W naszym Centrum Medycznym oferujemy pomoc doświadczonego psychiatry. Pani Doktor Małgorzata Stopa zaprasza na wizyty we wtorki w godzinach 14:30- 18:00 oraz w środy od 09:00-13:00 w przychodni, zlokalizowanej w Krakowie przy ulicy Krowoderskiej 17. Zadzwoń do nas pod numer 12 307 44 44 i dowiedz się więcej na temat dostępnych terminów.

Zobacz również: Depresja po COVID-19

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

Data publikacji: 10.10.2021