Powikłania po COVID-19

Powikłania po COVID-19: jakie badania należy zrobić?

 

Coraz częściej mówi się, że zakażeni wirusem SARS-CoV2 będą odczuwać skutki infekcji przed długie miesiące, a nawet lata. To już pewne: wirus z Wuhan potrafi wyrządzić sporo szkód w organizmie. Dotyczy to nie tylko Pacjentów z widocznymi symptomami choroby koronawirusowej, choć właśnie wśród tych osób coraz wyraźniej mówi się przebiegu tzw. „długiego COVID-19”. Badania dowodzą, że również ci, którzy przeszli zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo, muszą liczyć się powikłaniami, mającymi długofalowy wpływ na ich zdrowie.

Zmęczenie, zadyszka, bóle głowy, kłopoty kardiologiczne czy problemy z nerkami – to tylko niektóre, przewlekłe skutki COVID-19, które obserwowane są u Pacjentów, zakażonych koronawirusem SARS CoV-2. Naukowcy dowodzą, że nawet jeśli wirus nie daje wyraźnych objawów chorobowych, to niestety również może uszkadzać narządy wewnętrzne. Dlatego, bez względu na to, czy choroba COVID-19 dała Ci się we znaki, czy przeszedłeś zakażenie SARS CoV-2 bezobjawowo, koniecznie zadbaj o sprawdzenie kondycji organizmu. Wczesna diagnostyka i wykrycie potencjalnych powikłań mogą mieć kluczowe znaczenie w obszarze Twojego zdrowia.

Powikłania po koronawirusie – płuca

Koronawirus SARS CoV-2 atakuje głównie płuca, niejednokrotnie prowadząc do ich śródmiąższowego zapalenia. U wielu osób (nawet tych, które przechodzą zakażenie łagodnie) obserwuje się zwłóknienia w obrębie tych narządów oraz długotrwałą, obniżoną wydolność oddechową. Skutkiem tego są trudności w „złapaniu” powietrza, szybkie męczenie się, zadyszka, przewlekły kaszel. Jak uważają eksperci, skutki zakażenia koronawirusem u osób bezobjawowych mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie. Dlatego sprawdź stan swoich płuc, wykonując odpowiednie badania:

  • RTG płuc

Skorzystaj z wizyty w poradni pulmonologicznej Semper fortis tutaj>> 

Powikłania po COVID-19 – serce

Koronawirus może niestety prowadzić do zawału mięśnia sercowego lub jego zapalenia. Coraz częściej mówi się, że długotrwałym efektem zakażenia SARS CoV-2 mogą być problemy kardiologiczne. Efektem tego, podobnie jak w przypadku powikłań ze strony układu oddechowego, może być gorsza kondycja, przewlekłe zmęczenie. Aby mieć pewność, że Twoje serce jest zdrowe, dobrze jest wykonać kilka badań diagnostycznych:

  • USG serca (echo serca)
  • EKG spoczynkowe

Skorzystaj z wizyty w poradni kardiologicznej Semper fortis tutaj>> 

Powikłania po COVID-19 – wątroba

Badania dowodzą, że u sporej grupy osób przechodzących zakażenie koronawirusem SARS CoV-2 obserwuje się nieprawidłowe wartości testów wątrobowych. Powikłanie to częściej dotyczy mężczyzn i głównie osób, które wymagały dłuższej hospitalizacji. Eksperci nie są jednak pewni, czy uszkodzenie tego narządu powoduje wirus, czy jest to uboczny efekt stosowania agresywnych terapii leczenia COVID-19.
Aby sprawdzić kondycję wątroby po zakażeniu koronawirusem, należy przeprowadzić następujące badania:

  • Próby wątrobowe  – badania z krwi
  • USG

Powikłania po koronawirusie – nerki

Choć nie mówi się o tym często, choroba COVID-19 może skutkować ostrym uszkodzeniem nerek. Efektem tego jest białkomocz oraz krwinkomocz w czasie trwania infekcji. Niestety może się zdarzyć, że mimo wyzdrowienia, zmiany wywołane przez wirusa w obrębie nerek są nieodwracalne (zwłaszcza u osób, które wcześniej już cierpiały na schorzenia związane z tymi narządami). Zalecane badania:

  • USG nerek
  • Badanie ogólne moczu

Powikłania po COVID-19 – układ nerwowy

Koronawirus nierzadko powoduje powikłania w obrębie układu nerwowego. Chory cierpi na ból głowy, zaburzenia świadomości i koncentracji, uczucie splątania. Bardzo często pojawiają się objawy w postaci utraty węchu i smaku. Wszystkie te symptomy nierzadko utrzymują się jeszcze długi czas od momentu wydalenia wirusa z organizmu. Jednym z bardziej niepokojących, długotrwałych powikłań po zakażeniu SARS CoV-2 jest tzw. „mgła mózgowa”, objawiająca się dezorientacją, problemami z pamięcią, skupieniem się czy komunikacją.

Badania po koronawirusie – badania krwi

Chorowałeś na  COVID-19? Sprawdź rekomendowany przez nas pakiet badań z krwi tutaj>> i umów się na konkretny termin pobrania materiału diagnostycznego.

Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u lekarza. Pamiętaj, że w razie wystąpienie problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się ze specjalistą.

19.12.2020