USG UKŁADU MOCZOWEGO

USG układu moczowego to badanie obrazowe, obejmujące ocenę nerek, pęcherza moczowego, a u mężczyzn również diagnozę kondycji prostaty (gruczołu krokowego). Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, może być stosowane nawet u kobiet w ciąży.

 

USG układu moczowego – wskazania

Z badania powinny skorzystać osoby, odczuwające następujące dolegliwości:

  • Ból nadbrzusza, brzucha oraz okolicy lędźwiowej.
  • Obecność krwi w moczu.
  • Wyczuwalny guz w jamie brzusznej.
  • Nadciśnienie tętnicze.
  • Problemy z mikcją (nietrzymanie moczu, oddawanie go partiami, bezmocz, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego itp.).

Na USG układu moczowego powinny zgłosić się również osoby, posiadające nieprawidłowe wyniki ogólne badania moczu oraz cierpiące na choroby gruczołu krokowego.

 

Przygotowanie do USG układu moczowego

Badanie nie wymaga wielu specjalistycznych przygotowań. Dzień przed wykonaniem USG układu moczowego zaleca się dietę lekkostrawną z wyłączeniem warzyw, owoców, ciemnego pieczywa oraz ziaren. Gazy mogą zaburzać obraz badanych struktur, podobnie, jak treść kałowa. Dlatego przed badaniem warto się wypróżnić, a przez kilka godzin przed badaniem należy wstrzymać się od jedzenia. Bezwzględnie należy zadbać o dobrze wypełniony pęcherz moczowy – potwierdzeniem tego stanu jest wyraźnie odczuwalna potrzeba mikcji. Najlepiej więc na 1,5 – 2 godzin przed wizytą w gabinecie lekarskim, wypić 1 – 1,5 litra niegazowanego płynu (najlepiej wody mineralnej) i nie oddawać moczu przed badaniem.


Jak przebiega USG układu moczowego?

Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim z Pacjentem i obejrzeniu jego dotychczasowej dokumentacji medycznej, specjalista przystępuje do badania ultrasonograficznego. Przybyły proszony jest o przyjęcie pozycji na plecach (choć w niektórych przypadkach lekarz może poprosić o położenie się na boku). Skóra Pacjenta pokryta zostaje specjalistycznym żelem, lekarz przykłada do niej głowicę urządzenia USG, a na monitorze powstaje obraz badanego narządu. Do schorzeń układu moczowego, które są możliwie do zdiagnozowania podczas badania ultrasonograficznego należą między innymi:

  • Kłębuszkowe oraz cewkowo- śródmiąższowe choroby nerek.
  • Guzy i torbiele.
  • Kamica moczowa (nerkowa lub pęcherza moczowego).
  • Zaleganie moczu w pęcherzu po mikcji.
  • Łagodny przerost gruczołu krokowego.

 

USG układu moczowego w Krakowie

Poradnia urologiczna Semper fortis oferuje szereg badań diagnostycznych. Jednym z nich jest specjalistyczne USG układu moczowego, które w połączeniu z innymi badaniami pozwala na wykrycie  i skuteczne leczenie wielu chorób nerek, pęcherza moczowego oraz prostaty.