ZESPÓŁ KANAŁU STĘPU

Zespół kanału stępu to schorzenie, wynikające z podrażnienia nerwu piszczelowego tylnego na wysokości kanału stępu. Neuropatia tego nerwu, przebiegającego w kanale kostki przyśrodkowej, najczęściej dotyka sportowców.

Zespół kanału stępu – przyczyny

W kanale stępu, którego tworzą dwie blaszki więzadła (zwanego troczkiem), biegnie nerw piszczelowy. Choroba następuje, gdy sąsiadujące z nim struktury (więzadła ścięgna i kości) powodują ucisk całej wiązki nerwu. Inną przyczyną schorzenia są mikrourazy oraz drażnienie mechaniczne nerwu, co w konsekwencji prowadzi do patologii czynności jego włókien. Zazwyczaj lekarz nie ma problemu z określeniem przyczyny choroby. Czynnikami sprzyjającymi jej rozwojowi są:

  • Zaburzenia ustawienia stopy (płaskostopie, szpotawość pięty).
  • Uraz okolicy kanału stępu (skręcenie stawu skokowego, złamanie kości, naderwanie ścięgien itp.).
  • Blizny pourazowe.
  • Wyrośla kostne, osteofity, guzy.
  • Żylaki kończyn dolnych.
  • Choroby: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Zapalenie pochewek ścięgnistych w rejonie kanału stępu (np. w wyniku nieprawidłowego doboru obuwa przez osoby trenujące biegi).
  • Nadwaga.

Zespół kanału stępu – objawy

Do typowych objawów choroby należy przede wszystkim dotkliwy, piekący ból (przypominający wyładowania elektryczne), pieczenie i mrowienie, głównie w okolicy palucha i podeszwy stopy. Dolegliwości te zwykle nasilają się w momencie większego obciążania kończyny (np. podczas uprawiania sportu) lub ułożenia jej w określonej pozycji. Pacjenci często skarżą się również na niedowład części mięśni stopy, co wpływa na zmniejszenie siły zginaczy – Pacjent ma problemy ze staniem na jednej nodze, szybko traci równowagę.

Zespół kanału stępu – diagnostyka

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego na temat dolegliwości zgłaszanych przez Pacjenta, lekarz przystępuje do badania czucia okolicy podeszwowej stopy. Ogląda ją w poszukiwaniu obrzęków, zgrubień itp. Specjalista diagnozuje również siłę mięśniową zginaczy palców. Podejrzewając zespół kanału stępu, specjalista zleci najprawdopodobniej badanie EMG nerwu piszczelowego (badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena jego przewodnictwa). Pomocne w diagnostyce może być również zdjęcie rentgenowskie oraz rezonans magnetyczny.

Zespół kanału stępu – leczenie zachowawcze

Po zauważeniu pierwszych objawów choroby, należy udać się do lekarza. Wykrycie schorzenia we wczesnym etapie, stwarza lepsze prognozy, dotyczące efektywnego leczenia. Jeśli zespół kanału stępu nie jest w zaawansowanym stadium rozwoju, lekarz zaproponuje terapię zachowawczą, która zazwyczaj obejmuje:

  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz niesterydowych leków zapalnych.
  • Odciążenie chorej kończyny.
  • Zabiegi fizykoterapeutyczne.
  • Terapię manualną.
  • Podanie zastrzyku sterydowego.

Dodatkowo, jeśli przyczyną dolegliwości są wady anatomiczne stopy, specjalista zaleci noszenie indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych (które można zakupić np w sklepie ortopedycznym) oraz wykonywanie specjalnych ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Prawidłowa rehabilitacja jest możliwa jednak tylko wtedy, gdy zostanie ustalona dokładna przyczyna choroby.

Zespół kanału stępu – leczenie operacyjne

Niekiedy jedynym wyjściem w leczeniu schorzenia jest interwencja chirurgiczna. Dzieje się tak w przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych korzyści lub gdy choroba spowodowana jest przez masę tkankową, uciskającą nerw. W takim przypadku operacja jest konieczna; odwlekanie jej przyczynia się do zwiększenia uszkodzeń nerwu. Podczas zabiegu, specjalista odbarcza nerw piszczelowy tylni poprzez usunięcie struktur, powodujących jego ucisk (np. blizny czy guzy).
Po zabiegu niezbędna jest rehabilitacja (ćwiczenia, elektrostymulacja nerwu), mająca na celu wzmocnienie siły mięśni i szybszą regenerację włókien nerwowych.

Zespół kanału stępu – powikłania po operacji

Czasami zdarza się, że po zabiegu pojawiają się niepożądane powikłania, takie jak:

  • Infekcja rany.
  • Obrzęk, zaczerwienienie i ból operowanej okolicy.
  • Brak poprawy – taka sytuacja ma miejsce w momencie, kiedy ucisk wywołał już nieodwracalne zmiany w nerwie.

Zespół kanału stępu – leczenie w Krakowie

Nieleczone neuropatie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego w przypadku pojawienia się objawów zespołu kanału stępu, nie lekceważ ich, tylko umów się na profesjonalną konsultację lekarską w centrum medycznym Semper Fortis. Na podstawie badań, specjalista postawi odpowiednią diagnozę, dobierze optymalną metodę terapii oraz zleci rehabilitację – wszystko po to, aby choroba nie postępowała.