ZAPALENIE ŚCIĘGNA ACHILLESA

Zapalenie ścięgna Achillesa, czyli najmocniejszej w ludzkim organizmie struktury tego rodzaju, dochodzi na skutek jego uszkodzenia, wynikającego najczęściej z nakładających się mikrourazów. Nie należy lekceważyć pierwszych objawów schorzenia; wczesne podjęcie terapii gwarantuje szybszy powrót do sprawności.

Zapalenie ścięgna Achillesa – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn schorzenia jest przeciążenie ścięgna. Do tego typu sytuacji często dochodzi podczas skakania czy biegania, zwłaszcza po zbyt twardej i nierównej powierzchni. Dolegliwość rozwija się także u osób, które trenują w niewłaściwy sposób: podczas biegu zbyt szybko zwiększają tempo oraz dystans i/lub układają stopy do wewnątrz. Na kontuzje często narzekają również osoby, które nie dokonały odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem lub uprawiają sport w nieodpowiednim obuwiu. Rozwojowi schorzenia sprzyjają także czynniki anatomiczne, takie jak np. wady postawy, deformacje stóp, postępująca w upływem lat zmniejszona siła mięśniowa, a nawet otyłość.

Zapalenie ścięgna Achillesa – objawy

Choroba daje o sobie znać w postaci następujących symptomów:

  • Ból dolnej części łydki (pomiędzy jej mięśniami a kością pięty). Początkowo występuje tylko na początku aktywności fizycznej, zmniejsza się w trakcie jej trwania i nasila po zakończeniu treningu. Z czasem przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.
  • Sztywność i bolesność dotykowa w miejscu objętym stanem zapalnym.

Zapalenie ścięgna Achillesa – diagnostyka

Bardzo ważne jest, aby reagować już na pierwsze objawy schorzenia. Dlatego w przypadku pojawienia się symptomów choroby, należy pilnie udać się do ortopedy. Podczas wizyty, specjalista przeprowadza wywiad lekarski i przystępuje do badania podudzia. Najczęściej Pacjent proszony jest o wykonanie kilku prostych ćwiczeń, na podstawie których specjalista ocenia, jak funkcjonuje ścięgno. Dodatkowo lekarz może zlecić badania z zakresu diagnostyki obrazowej: USG  oraz rezonans magnetyczny (MRI).

Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie zachowawcze

Ścięgno Achillesa niestety jest dość słabo ukrwione, dlatego leczenie bywa długotrwałe. Należy pamiętać, że rozwijający się stan zapalny zwiększa ryzyko wystąpienia poważniejszej kontuzji. Dlatego już po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, lekarz zleci leczenie, najczęściej polegające na:

  • Zmniejszeniu lub okresowemu zaprzestaniu treningów.
  • Stosowaniu okładów z lodu.
  • Stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w postaci tabletek, maści lub żeli.
  • Używaniu odpowiednich wkładek ortopedycznych, odciążających ścięgno Achillesa.
  • Przeprowadzeniu rzetelnej rehabilitacji, opartej głównie na ćwiczeniach rozciągających oraz masażach.
  • Wykonaniu zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej ESWT.
  • Ostrzyknięciu osoczem bogatopłytkowym (PRP).

Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne ścięgna Achillesa przeprowadza się w wyjątkowych sytuacjach, kiedy długotrwała terapia nie przynosi spodziewanych rezultatów. Zabieg, poprzedzony diagnostyką obrazową, ma na celu usunięcie zrostów dookoła chorego ścięgna oraz ognisk zdegenerowanych obszarów.

Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie w Krakowie

Zapraszamy na konsultacje ortopedyczne do specjalisty medycyny sportowej Semper Fortis. Skuteczne leczenie ścięgna Achillesa wymaga nie tylko fachowej wiedzy i doświadczenia, ale również dostępu do najnowocześniejszego sprzętu diagnostyki obrazowej oraz technik leczenia zachowawczego. To wszystko oferuje nasze centrum medyczne, zapewniając kompleksową opiekę Pacjentowi w procesie leczenia kontuzji oraz chorób układu ruchu.